Gürsel Tekin: "Suriyeliler sömürü ve fuhuş batağına terk edilmiştir"

Gürsel Tekin, "Hem vatandaşlarımızın, hem Suriyelilerin insani, hukuki ve sosyal hakları korunacak şekilde gerekli politikaların ivedilikle oluşturulması için TBMM Başkanlığı'na sunduğum araştırma önergesinin kabulü büyük önem taşımaktadır." dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, AKP hükümetinin başarısız, öngörüsüz ve kısa vadeli çıkarlar üzerine kurulu Orta Doğu politikasının bir uzantısı olarak, Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin yaşamlarını idame ettirebilmeleri adına uzun soluklu bir politika hazırlanmamış olmasının sonuçlarını TBMM gündemine taşıdı.

Pasaportlarına el konuluyor
Pasaportuna el konulan birçok kadının fuhuşa zorlandığına, yine pasaportuna el konulan erkeklerin de "Öteki Türkiye" adlı raporunda da yer verdiği gibi "sığınmacı kiralama büroları" adı verilen yerler aracılığıyla merdiven altı atölyelerde kayıt dışı olarak köle gibi çalıştırıldığına dikkat çekti.

Yedek iş gücü ordusu yaratılıyor
Tekin,  AKP hükümetinin 12 yıldır izlediği kayıt dışı istihdam politikalarının sonucu olarak ortaya çıkan yedek işgücü ordusu ile emek sömürüsü akıl almaz boyutlara ulaştığının, bu durumun savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerle daha da vahimleştiğinin altını çizdi. Tekin yaşananlara araştırma önergesinde;  "Bu politikalar sonucu çoğalan işsizlik, artan kira ve gıda fiyatları ise, dört kişilik bir aile için yaklaşık 1.150 lira olan açlık sınırının altında yaşayan Türkiyeli yurttaşlar ve Suriyeliler arasında çatışma boyutuna varan huzursuzluklara neden olmaktadır" diyerek yer verdi.

Yurttaşlar tedirgin
Son olarak İstanbul ve Adana'da çatışmaya boyutuna çıkan huzursuzluklara dikkat çeken Tekin, "Hem Türkiye vatandaşlarının hem Suriyelilerin insani, hukuki ve sosyal hakları korunacak şekilde gerekli politikaların ivedilikle oluşturulması için bu araştırma önergesinin kabulü büyük önem taşımaktadır." dedi.

    Perşembe, 17 Temmuz 2014 13:28
Yandex.Metrica