Gürsel Tekin: "HSYK'nın da tavırsız kalması çok düşündürücü"

"Sadece Cumhuriyet Halk Partisi'nin değil, 76 milyon yurttaşımızın güvencesi olabilecek, demokrasi ve özgürlükler kısıtlandığında kendisini kalkan edebilecek bir cumhurbaşkanı adayına ihtiyaç var. Bu doğrultuda çok ciddi çalışmalarımız var. Türkiye merak etmesin, Türkiye'ye yakışır bir cumhurbaşkanı gelecektir"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Sadece Cumhuriyet Halk Partisi'nin değil, 76 milyon yurttaşımızın güvencesi olabilecek, demokrasi ve özgürlükler kısıtlandığında kendisini kalkan edebilecek bir cumhurbaşkanı adayına ihtiyaç var. Bu doğrultuda çok ciddi çalışmalarımız var. Türkiye merak etmesin, Türkiye'ye yakışır bir cumhurbaşkanı gelecektir" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun amcası Arslan Karabulut'un Tunceli'deki cenaze törenine katılan Tekin, törenin ardından basın mensuplarının, cumhurbaşkanlığı seçimi ve gündeme ilişkin bazı konulardaki sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin son dönemde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle, demokrasi ve özgürlük konusunda hassasiyeti olan bir cumhurbaşkanı adayına ihtiyacı olduğunu belirten Gürsel Tekin, "Sadece Cumhuriyet Halk Partisi'nin değil, 76 milyon yurttaşımızın güvencesi olabilecek, demokrasi ve özgürlükler kısıtlandığında kendisini kalkan edebilecek bir cumhurbaşkanı adayına ihtiyaç var. Bu doğrultuda çok ciddi bir çalışmalarımız var. Türkiye merak etmesin, Türkiye'ye yakışır bir cumhurbaşkanı gelecektir" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, çözüm süreciyle ilgili soru üzerine, barış sürecinin mutlaka devam etmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:
"Barışın hukuksal altyapısı oturtulmadan sadece 3 cümleyle barış sürecinin devam etmesi mümkün değildir. En basit örneği, yüzde 10 seçim barajının bile indirilmemesi, barış sürecine nasıl bir bakış olduğundan çok net bir şekilde gözüküyor. Her şeye rağmen tabii ki bu barış sürecinin yasal altyapısının da ivedilikle hayata geçmesi gerekiyor."

Dersim olaylarının tarihin en acı olaylarından biri olduğunu söyledi. CHP olarak 2011 seçimlerinden hemen sonra bu konuda kanun teklifi verdiklerini hatırlatan Tekin, "Bütün arşivlerin açılıp, kamuoyunun vicdanını rahatlatabilecek ne varsa Türkiye'nin bu meselelerle ilgili yüzleşmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Tekin, "Dersim meselesi, Türkiye'nin en önemli meselelerinden biridir. Mutlak ve mutlak tarihimizle yüzleşmeliyiz" ifadesini kullandı.

"Dersim isminin iadesi için bir çabanız olacak mı?" sorusu üzerine Tekin, bu konuda CHP'li bazı milletvekillerince kanun teklifi verildiğini hatırlatarak, konu gündeme geldiği zaman sonuna kadar sahip çıkacaklarını dile getirdi.

Kılıçdaroğlu'nun ifadeye çağrılması
Gürsel Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu şüpheli sıfatıyla ifadeye çağıran cumhuriyet savcısıyla ilgili soru üzerine, "Çok enteresan bir dönemden geçiyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu'nu ifadeye çağıran savcının işgüzarlık yaptığını savunan Tekin, "Bugüne kadar HSYK'nın bir işlem yapmaması da apayrı bir ayıptır ama o ayıbın ötesinde bir hukuk adamına yakışmayacak bir hokkabazlık edası içerisinde dün de bir açıklama yapmış, HSYK'yı göreve davet ediyorum" diye konuştu.

Gürsel Tekin, "Bu tebligatın ötesinde savcının açıklamaları gerçekten hepimizi şaşırtıyor ve bu konuda HSYK'nın da tavırsız kalması çok düşündürücü" ifadesini kullandı.

    Pazar, 04 May 2014 09:34
Yandex.Metrica