Gürsel Tekin: "Sadece Twitter'ı yasaklamakla kalmayacak"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Sancaktepe'de yaptığı basın açıklamasına, "Nevruz bütün dünyada barışın özgürlüğün sembolü olmuştur. Barış için, özgürlük içinn bütün düyadaki yurttaşlarımızın Nevruz Bayramı'nı kutlamak istiyorum" diyerek başladı.

Twitter'a erişimin yasaklanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Gürsel Tekin, "Her gün bir yasakla karşı karşıya kalıyoruz. Aslında bu son yasak, ilk yasak değildir. Bugüne kadar yüzlerce yasakla karşı karşıya kaldık. Geceyarısı kanun teklifleriyle, gece yarısı tayin sistemlerini, geceyarısı sürgünlerini ne yazık ki kamuoyunun çoğu göremedi. Kaldı ki bu iktidar, 2001 yılında kendi programını tanıtırken yasaksız Türkiye'den bahsetmişti. "Yasaksız Türkiye yaratacağım" diyenler şimdi bir kuştan niye korkarlar? Siz bir kuştan korktuğunuz kadar Allah'tan korksaydınız, böylesi bir rezaletle karşı karşıya kalmazdınız. Lağım patlamış, patlayan lağımı hiçbir yasakçı anlayışla durdurmanız mümkün değildir. Bugün yasaklamış olduğunuz Twitter'ın dünyada uygulandığını dünyada yasaklanamayacağını hepinizin çok iyi bilmesi gerekiyor. Ne olacak, Edirne'den, İzmir'den öteye ne yapacaksınız?

"Türkiye önümüzdeki günlerde daha ilginç uygulamalarla karşılaşacak"
Bunlar niye oluyor? Tabi çok tartışıldı, konuşuldu. Kimine göre kumpas, kimine göre tuzak. Ama vicdana göre, bütün bu belgelerin ortada olduğu bir dönemde bu yasağın gelmesi son derece doğal. Yasak gelemezse ne olur?  Altını çizerek söylüyorum bu yasak sadece Twitter'ı yasaklamakla kalmayacak. Türkiye önümüzdeki günlerde daha ilginç uygulamalarla karşı karşıya kalacak. Seçime kaldı on gün. On günlük süreye baktığımızda, iktidarın bu patlayan lağımdan dolayı getirdiği yasaklar yetmedi. Şimdi teknolojiye yasak getiriyor.

Altı ay önce sadece Türkiye'yi değil, Türkiye'den dünyayı yöneteceklerini iddia edenler, bugün Kuzey Kore gibi yasakçı bir anlayışla karşı karşıyayız. Neyi yasaklarlarsa yasaklasınlar, unutmasınlar ki ortada Cumhuriyet Halk Partisi var. Hadi kuşu yasakladınız. Sayın Kılıçdaroğlu'na ne yapacaksınız ve bu dosyalara ne yapacaksınız? Siz her ne kadar parlamentoda bunları kamuoyuna açmasınızda, kamuoyunun vicdanında bunların çok somut olduğunu görebilirsiniz.

Yine bugün Sancaktepe'de önümüzde bir yerel seçim var, seçim çalışması yapıyoruz. Daha öncede ifade etmiş olduğum gibi, İstanbul'da Sancaktepe dahil olmak üzere 100 milyar dolar, altını çizerek söylüyorum yüreği yeten cesur bir AKP'li varsa karşıma çıkabilir. 100 milyon dolar imar rantında hangi bakanların çocuklarına, hangi siyasetçilerin çocuklarının kasalarına para girdiğini Başbakan'a mektupla gönderdim amane yazık ki hiçbir uygulama yok. Ben inanıyorum ki Sancaktepeli de İstanbullu da 30 Mart'ta bütün bu yasakçı ve talancı anlayışa son verecektir."
dedi.

"Tweetten, kuştan korkacağınıza Allah'tan korkun!"
Gürsel Tekin sözlerini, "Bütün bu yasaklara rağmer Twitter kullanılıyor. Hiç merak etmesinler.  Buna ne Tayyip'in gücü yeter, ne iktidarın gücü yeter. Hadi burayı yasakladınız. Şu anda dünyada 10 milyonun üzerinde yurttaşımız yaşıyor, bunu nasıl yasaklayacaksınız. Bu kadar ilkellik olabilir mi? Bu korkudan vazgeçecekler. Tweetten korkacağınıza kuştan korkacağınıza Allah'tan korkun. Şu anda tüm dünyada Türkiye konuşuluyor. Sadece pisliklerinizi kapatacaksınız diye Türkiye'yi uluslararası arenada bu hale nasıl sokabilirsiniz? Tweete dahi tahammül edemeyen bir iktidarın ivedilikle istifa etmesi gerekmektedir" şeklinde tamamladı.

Sancaktepe ziyaretinde vatandaşlarla sohbet eden Gürsel Tekin, esnaf ziyaretinde de bulundu.

    Cuma, 21 Mart 2014 13:16
Yandex.Metrica