"Herkes bu kirliliğin suç ortağı oldu!"

Gürsel Tekin Kanaltürk Radyo'da Murat Erdin ile Burası Türkiye programının konuğu oldu. Gürsel Tekin, "Devlet Denetleme Kurulu bütün bu yolsuzlukları meşrulaştıracak. Bu çok tehlikelidir. Ne yazık ki herkes bu kirliliğin suç ortağı oldu. Hadi diyelim burada her şeyi kapattınız dünyada nasıl kapatacaksınız? Nasıl gideceksiniz Avrupa'ya? Dün Başbakan'ı izlerken kimyam bozuldu. Bir ülkenin başbakanı böyle bir itirafta bulunabilir mi?" dedi.

Murat Erdil'in İstanbul'a aday gösterilmemesiyle ilgili bir kırgınlık taşıyıp taşımadığını sorması üzerine Gürsel Tekin, bir kırgınlığı olmadığını, partisinin iktidar olması için her zaman çaba sarf edeceğini dile getirdi.

Bundan bir yıl öncede Gürsel Tekin'in konu eden Murat Erdil, o zamanlar konuşurken bugün ki Türkiye'yi tahmin eder miydiniz sorusuna, "Tahmin etmeye gerek yok, biliyorduk zaten 2,5 yıl önce yolsuzluk haritasını açıkladım ve Başbakan'ın kendisine gönderdi. Beton çetelerini, yolsuzlukları kamuoyunun gündemine getirdim, defalaca açıkladım. Ama 2,5 yıl geçmesine rağmen hiç bir itiraz gelmedi. Bakan çocuklarına baktığınızda Türkiye'deki yolsuzluğun ne kadar büyük olduğunu görebileceğinizi o zaman da söylemiştim." şeklinde yanıt verdi.

Başbakan ve Sadullah Ergin arasında geçen konuşmanın ses kayıtlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Gürsel Tekin, "Deveye demişler boynun neden eğri, nerem düz demiş. Şimdi biz de bu iktidarın neresinden tutalım? Biz mafya yöntemiyle yönetiliyoruz. Mafyanın kuralı yoktur. Öyle bir suç ortaklığı oluşturur ki herkesi dahil eder. Son dönemde Sayın Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanı'nı da bu işe dahil etmiştir. Başbakan'ın Cumhurbaşkanı'na "Siz de dinleniyorsunuz" demesinin ardında acaba onların da çocuklarıyla da ilgili bir şey mi var diye düşünüyorum.

İktidar 17 Aralık'ta "Hesap verelim yargıya" deseydi her şey çok daha farklı olurdu. Cumhurbaşkanı Devlet Denetleme Kurulu'nu harekete geçirmiş. 18 aralıkta çıktım açıklama yaptım. Devlet Denetleme Kurulu hukukun ayaklar altına alındığı bir ortamda harekete geçmiyorsa siz de suç ortağısınız Sayın Cumhurbaşkanı dedim. Peki şimdi neden Devlet Denetleme Kurulu'nu harekete geçirdiniz?

Devlet Denetleme Kurulu aslında ilk gün harekete geçmiş olsaydı hatta daha da önce Sayın Kılıçdaroğlu çıkıp "Biz dinleniyoruz" dediğinde harekete geçmeliydi ama maalesef olmadı. Ne zaman harekete geçiyor, saha temizliği yapıldıktan sonra harekete geçiliyor. Devlet Denetleme Kurulu bütün bu yolsuzlukları meşrulaştıracak. Bu çok tehlikelidir. Ne yazık ki herkes bu kirliliğin suç ortağı oldu. Hadi diyelim burada her şeyi kapattınız dünyada nasıl kapatacaksınız? Nasıl gideceksiniz Avrupa'ya? Dün Başbakan'ı izlerken kimyam bozuldu. Bir ülkenin başbakanı böyle bir itirafta bulunabilir mi?"
dedi.

Gürsel Tekin, CHP'nin projelerini soran bir dinleyicinin sorusunun ardından, çok büyük haksızlıklar yapıldığını, CHP'nin projelerini en çok eleştiren AKP'nin CHP projelerinden altı tanesini uyguladığını dile getirdi.

Yerel seçim sürecine de değinen Gürsel Tekin, seçim güvenliği konusunda kaygıları olduğunu ancak meşru bir ortamda seçim gerçekleşirse İstanbul ve Ankara'da farkla seçimi alacaklarını belirtti.

Gürsel Tekin, bir ülkenin bakanlar kurulu rehin alındıysa bunun arka planına iyi bakılması gerektiğini belirterek,"Bu tapelerin hepsini yok sayalım. Sadece iki şey istiyorum. Bir, Rıza Sarraf'ın ofisine giren çıkanların fotoğrafını yayınlayalım. İki, çocuklarınızın mal varlıklarını ve nasıl elde ettiklerini açıklayın, tapelerin hepsini yok sayalım." dedi.

Gürsel Tekin, ayrıca Başbakan ile parti olarak görüşmeyeceklerini ve yolsuzluklara bulaşmış bir iktidarın meşruiyetini kaybettiğini de sözlerine ekledi.

    Perşembe, 06 Mart 2014 11:18
Yandex.Metrica