"Modern darbe dönemindeyiz!"

CHP Muhabirleriyle bir araya gelen Gürsel Tekin,"Bazı darbeler bir gün içinde yapıldığı için şok etkisi yaratır. Bazı darbeler var ki zamanla yapıldığı için onu fark edemezsiniz. 2 ay önce OHAL dönemine giriyoruz dediğimde bir takım arkadaşların tepkisini aldık. Oysa şimdi OHAL değil modern darbe dönemini yaşıyoruz. Paralel yolsuzluk paralel devlet oldu." dedi.

Gürsel Tekin yaptığı açıklamada siyasetin kirlendiğini dile getirerek, "Sözde milletin iradesini temsil etmesi gereken milletvekilleri bu yolsuzluğun nasıl kapatılacağı için mücadele etmektedir. Bazı darbeler bir gün içinde yapıldığı için şok etkisi yaratır. Bazı darbeler var ki zamanla yapıldığı için onu farkedemezsiniz. Televizyonların gazetelerin haber sitelerininin nasıl dizayn edildiğini görüyorsunuz. Adına demokratikleşme paketi dedikleri AKP'lileştirme paketi bir gece operasyonuyla geçti." diyerek hükümeti eleştirdi.

Cumhurbaşkanını göreve davet eden Gürsel Tekin, "Türkiye çok zor durumda. Türkiye'nin çıkarlarının tamamının askıya alındığı sadece iktidar temsilcilerinin güvenceye alındığı düzenlemeler görüyoruz. Sadece HSYK ya da polisler değiştirilmedi, otoriter bir sisteme geçtik." dedi.

Gürsel Tekin Kadıköy'de adaylık için adının geçmesi ile ilgili soruya, "İstanbul aday adayı olduğumda "Sen sadece İstanbul'a değil Türkiye'ye lazımsın" diye yazanlar, Mustafa Sarıgül'ün adaylığının ardından bana Kadıköy'ü layık gördüler."  şeklinde yanıt veren Gürsel Tekin konuyu bir fıkrayla özetleyerek,  "Almanya'ya işçi olarak gitmek isteyen bir adama "Orada ölenleri sabun yapıyorlar "demiş bir arkadaşı. Bir yanda sabun olmak var ama gitmek zorunda adam. Sonunda "Köpürürsem şerefsizim" demiş. Beni de köpürtmeye çalışıyorlar. Köpürmem. Parti içinde geçmişte de yanlışlara karşı çıktım, bugün de karşı çıkarım. En ufak itirazımızın çatlak olarak yansıtılması doğru değil." dedi.
 

Her dönem neden Gürsel Tekin'in konuşulan insan olduğunun sorulması üzerine ise, "Vallahi bilemem. Az çok beni tanırsınız. Düz adamım. Cam gibiyim, burada ne söylüyorsam evimde onu söylerim; evimde ne söylüyorsam Genel Başkanıma onu söylerim. Sayın Baykal döneminde de öyleydi. 15 yaşında bana itiraz kültürünü öğrettiler. İtiraz edeceksin, dediler. O kültürden geliyorum, yanlışa elbette itiraz edeceğim. Bunun istifayla ya da başka bir şeyle ne ilgisi var. CHP okulunda yetiştim ben." şeklinde konuştu.

Paralel Devlet ile ilgili olarak, "Devletin bütün istihbarat kurumlarının bağlı olduğu Başbakan eğer bunu 12 yıl sonra fark etmişse derhal istifa etmesi lazım. Çünkü paralel devletten ziyade paralel yolsuzluk var. Paralel yolsuzluğun nasıl olduğunu harita üzerinde Başbakan'a yolladım. Hele bu imar yolsuzluklarının kutusunu açarsak paralel imar yolsuzluğunun boyutunu  görmüş olacaklar. Elbette paralel bir yapıyı kabul etmek mümkün değil, gelin çocuklarınız hesap versin yargının önüne çıkın yapılması gereken ne varsa yapılsın dedik. Biz gitedik mi? Savcı çağırıyor dediler, aslanlar gibi gittim. Bizim veremeyeceğimiz hesap yok." dedi.

Urla'da 1. derece sit alanında yıkım kararı bulunan kaçak villalarla ilgili tartışmalar sürerken bölgede yaşayan yüzlerce köylünün, arazisini ekip biçtiği için yargılanmasıyla ilgili bir soruya Gürsel Tekin, "Boğaz yasası, özellikle Sit ve Boğaz Yasası Türkiye'de en ağırlaştırılmış yasalardan bir tanesidir. Hırsızlık, yolsuzluk yapıyorlar; bir sürü film işlere bulaşıyorlar ama buna rağmen vekil olabiliyorsun, vekilliğinizin önü kesilmiyor. Vekilliğinizin önünü kesen birkaç şey var ki bunun bir tanesi sit alanıyla ilgilidir, olayın ne kadar vahim olduğunu anlatmak için söylüyorum. İkincisi Boğaz yasasıyla ilgilidir. Gelin Boğaz'da yeni, bu sonradan parayı bulmaların Boğaz'ı nasıl talan ettiğini, Boğaz yasasını nasıl ayaklar altına aldığını hep beraber görelim. Sit de öyle. Düşünebiliyor musunuz; bir ülkenin Başbakan'ı bir villadan dolayı bir valiyi yiyebiliyor. Bundan daha vahim birşey olabilir mi? Almanya Cumhurbaşkanı niçin istifa etti, yargıya hesap verdi? Bizim de talebimiz bu. En azından Almanlar kadar bizim de haklarımız olduğunu savunmak için bunları söylüyorum." dedi.

Yolsuzluk operasyonuna ilişkin açıklamalarına devam eden Gürsel Tekin, "Sayın Genel Başkanımız 100 milyar euro olarak ifade etmişti ancak onun çok çok üstünde  olduğunu ifade etmek istyiorum. Hangi paralel devlet sana gazetelerin satışını yaptırdı? Paralel devlet mi bakana talimat verdi, git bu iş adamlarından para topla dedi?" şeklinde konuştu.

Gürsel Tekin, aday listesinin Gezi direnişinden uzakta bir liste olduğu eleştirilerinin sorulması üzerine de, "Daha bitmedi. Bekleyin sabredin, ayın 18'ine kadar zaman var." diye konuştu. "Aday listelerinde revizyon olabilir mi?" sorusuna ise "Her şey mümkündür." dedi.

Gürsel Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ilişkin de "Sayın Genel Başkanımız iftira mı atıyor? Konuşmasaydın, biz mi sana dedik villa pazarla, onu ona al, bunu buna at. Mahkeme kararları. Bu, en meşru hakkımızdır, kullanacağız." diye konuştu
 

    Pazartesi, 17 Şubat 2014 09:44
Yandex.Metrica