"Umut ediyorum ki iktidar rey kaygısı içinde değil"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk ve partililerle birlikte Gazipaşa Caddesi'nde esnaf ziyaretlerinde bulundu.

Simit dükkânına girip simit alan Tekin, daha sonra Karaelmas Gazeteciler Derneği'ni ziyaret etti. Burada açıklamalarda bulunan Tekin, Başbakan Erdoğan'ın tutuklu milletvekilleriyle ilgili, "Niye aday oldular?" dediğini hatırlatarak, "Bundan sonra kimin aday olup olmayacağını Hazreti Tayyip'den soracağız. Umut ediyorum ki yargı sürecine kalmadan tutuklu milletvekilleri serbest bırakılır diye düşünüyorum." diye konuştu.

Paris'te öldürülen 3 kadın PKK'lının cenaze törenlerine de değinen Tekin, "Bugün olağanüstü sağduyu hakimdi. Türkiye bu bedelleri çok ağır ödedi. Umut ediyorum ki iktidar bir rey kaygısı içinde değil. Siyasetçiler önümüzdeki süreci reye tabi etmeye kalkışırsa Türkiye'nin altına dinamit koymuş olurlar. AKP de bu işe çok müsait. 2007'de bunu yaptı, 2009'da bunu yaptı. Eğer bu ülkede bu sorunlar büyümüşse, geçmiş dönemdeki AKP iktidarlarının ve AKP'nin gizli anlaşmalarına da bakmak lazım. Umut ediyoruz ki akıllanmışlardır. Süreci yakından izliyoruz." dedi. 

Daha sonra Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret eden Tekin, buradaki konuşmasında da dış politikaya değindi. Bir ülke can güvenliği olmadığı zaman füzeye, silaha ihtiyaç duyduğunu ifade eden Tekin, şöyle dedi: "Önümüzdeki süreçte Ortadoğu'da gelişebilecek bütün sorunların hedefi Türkiye olacak. Ne yazık ki dış politikada gelmiş olduğumuz nokta çok tehlikeli bir nokta. Şuanda sadece birbirimize silah atmıyoruz. Laflar var. İran'ın demeçlerine bakın. Türkiye'nin büyük bir saygınlığı vardı. Türkiye Cumhuriyeti'nin bakanı Irak'ta inemedi, gitti Kayseri'de indi. Bundan sonra AKP'nin sınırı Kayseri'dir. Kayseri'nin ötesine geçemezler bundan sonra. O hale geldi."

Haber: DHA

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 18 Ocak 2013 17:40
Yandex.Metrica