Gürsel Tekin basına yapılan baskıyı Meclis gündemine taşıdı

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 1 Kasım seçimleri öncesinde basına yönelik baskının her geçen gün arttığına dikkat çekerek Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Hürriyet'e yönelik saldırıyı, Nokta Dergisi'ne polis baskınını, Sözcü Gazetesi'ne yönelik resmi ilan cezasını, Cumhuriyet Gazetesi'nin internet sitesine erişim sorunlarını ve Bugün Gazetesi'nin bünyesinde yer alan İpek Holding'e yönelik operasyonları gündeme getirdi.


Gürsel Tekin'in Soru Önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Saygılarımla.
16.09.2015

Gürsel TEKİN
CHP İstanbul Milletvekili

1 Kasım seçimlerine giden süreçte, basının üzerindeki baskı her geçen gün artmaktadır. İpek Grubu'nun basın yayın organlarına baskın, Hürriyet Gazetesi’ne partinizin bir vekilinin başını çektiği şiddet eylemli baskın, Hükümetinize yakınlığıyla bilinen bir köşe yazarının, başka bir gazete yazarını alenen köşe yazısında ölümle tehdit etmesi, MİT tırları haberi üzerine Cumhuriyet Gazetesi'ne kurulan baskı ve en son internet sitesine erişimin engellenmesi, Sözcü Gazetesi'nin Basın İlân Kurumu'ndan alınan ilânlardan men edilmesi, Nokta Dergisi'ne basın özgürlüğüne aykırı biçimde baskın yapılıp, derginin toplatılması son günlerde yaşanan birkaç örnekten biridir.

Bu bağlamda:

Cumhuriyet Gazetesi'nin internet sitesine erişimin engellenmesi noktasında tarafınızın, Cumhurbaşkanı'nın ve/veya Hükümetinizin herhangi bir üyesinin talimatı ya da telkini olmuş mudur?
Sözcü Gazetesi'nin ilân alımından men edilmesinin nedenleri nelerdir?Son günlerde Sözcü Gazetesi’nin eleştirel tutumunun bu men cezasında payı nedir?
Basın İlân Kurumu'ndan başka men cezası alan basın yayın organı var mıdır? Varsa bunlar hangileridir? Nedenleri nelerdir?
Nokta Dergisi'nin, eleştirel bir fotoğrafa yer vermesi üzerine basılıp, toplatılması konusunda Cumhurbaşkanı'nın bilgisi ve bu yönde telkini, talimatı olduğu iddiaları doğru mudur?
Hükümetinize yakınlığıyla bilinen bir gazetecinin, MİT Müsteşarlığında görevli bir üst düzey yönetici ile görüştükten sonra, Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan'ı ölümle tehdit etmesinin, bahsi geçen görüşmede konuşulduğu iddiaları doğru mudur? Bu konuda Başbakanlık tarafından herhangi bir soruşturma yaptırılmış mıdır?
Hürriyet Gazetesi'ni basan ve tarafınızdan bu eylemine sahip çıkılan milletvekilinizin ortaya çıkan yeni haberlerinde dayak ve şiddetle Hürriyet Gazetesi çalışanlarını tehdit ettiği, insanların yaşam özgürlüğünü kısıtlayacak girişimlerde bulunmaya devam edeceğini alenen söylemesine rağmen, ne kadar süreyle kendisini korumaya devam edeceksiniz? Kendisinin basın ve yayın kuruluşlarından sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevine getirmeniz söz konusu mudur?"

    Çarşamba, 16 Eylül 2015 12:51

Bağlantılı Konular