Tekin'den Davutoğlu'na Böcek Davası soruları

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, kamuoyunda "Böcek Davası" olarak bilinen ve geçtiğimiz günlerde ikinci duruşması görülen davada sanık polislerden Ahmet Türel'in "Bizim Başbakanı dinleme ihtiyacımız yoktu. Her sırrına vakıftık. Başbakan bizi 7-8 kez Libya'ya, Kaddafi'ye gönderdi. Başka devlet başkanları ile de görüşmeye de gittim" şeklindeki açıklamalarının üzerinde ciddiyetle durulması ve sorgulanması gereken ifadeler olduğunu belirterek Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Gürsel Tekin'in soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 05.02.2015
Gürsel Tekin
İstanbul Milletvekili

Kamuoyunda "Böcek Davası" olarak bilenen ve geçtiğimiz günlerde ikinci duruşması görülen

davada sanık polislerden Ahmet Türel'in "Bizim Başbakanı dinleme ihtiyacımız yoktu. Her sırrına vakıftık. Başbakan bizi 7-8 kez Libya'ya, Kaddafi'ye gönderdi. Başka devlet başkanları ile de görüşmeye de gittim" şeklindeki açıklamaları üzerinde ciddiyetle durulması ve sorgulanması gereken ifadeler içermektedir.  

Bu bağlamda aşağıdaki sorularımın yanıtlanması büyük önem taşımaktadır;

1- Sanık Polis Memuru Ahmet Türel’in ifadesinde belirttiği gibi Libya Devlet Başkanı ile görüştüğü iddiası doğru mudur? Doğru ise hangi gerekçelerle görüşmeye gönderilmiştir?
2- Bu "ziyaretler" esnasında hangi konular görüşülmüştür?  
3- Bu "ziyaretlerde" neler talep edilmiş, karşılığında neler vaat edilmiştir?
4- Tekrar eden bu "ziyaretler" dönemin dışişleri bakanı olarak bilginiz dâhilinde mi gerçekleştirilmiştir?
5- Türel'in ifadesinde yer alan diğer devlet başkanları kimdir?
6- Diplomasi tarihinde koruma polislerinin devlet başkanlarını ziyaretle görevlendirilmesinin başka bir örneği var mıdır?"

    Cuma, 06 Şubat 2015 10:56

Bağlantılı Konular