"Halkın vergisi halk değil beton lobisi için"

CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında gözaltına alınan Ali Ağaoğlu'nun sahibi olduğu Ağaoğlu İnşaat’a ait milyonlarca lira değerindeki 115 dairenin satılamaması üzerine Emlak Konut GYO'a devredilmesini meclis gündemine taşıdı. 

Görevi halk için ucuz, çağdaş ve dayanıklı konutlar üretmek olması gerekirken TOKİ'nin AKP tarafından, milyon dolarlık konutlar yapan, devletin kıymetli arazileri üzerinden rant yaratıp bu rantı önceden belirlenmiş şirketlere aktaran bir kurum haline geldiğinin altını çizen Tekin,  "TOKİ yandaş şirketleri batmaktan kurtarma politikalarına mı hizmet ediyor?"  diye sordu.

Konunun gündeme gelmesiyle Emlak Konut tarafından devralınan dairelerin listenin internet sitesinden kaldırılmasının dikkat çekici olduğunu belirten Tekin’in Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde aşağıdaki sorulara değindi;
"1- Emlak Konut projelerindeki genel uygulamaya göre en yüksek hasılatı ve pay oranını teklif edip ihaleyi kazanan yüklenici firma inşaatı ve satışı tamamlayıp elde edilen gelirden pay almaktadır.  Bu uygulama göz önüne alınarak, TOKİ tarafından devralınan toplam daire âdeti nedir?
2- Devralınan bu dairelerin parçası olduğu projeler hangi firmalara aittir? Bu projelerin ihale bedelleri ve şartnameleri nedir?
3- Firmaların ihaleye katılım koşulları nelerdir?
4- İhale şartnamelerine aykırı olarak uygulanan kaç proje tespit edilmiştir? Bunlar hakkında tarafınızdan bir işlem başlatılmamasının nedenleri nelerdir?
5- TOKİ tarafından "kamu yararına" devralınan proje sayısı kaçtır? Bunların neden olduğu toplam kamu zararı ne kadardır?
6- Devralınan TOKİ projelerindeki daire ticari birimlerinin maddi değerinin toplamı ne kadardır?
7- Bu tür devir işlemleri hükümete yakınlığı kamuoyuna yansımış şirketleri batmaktan kurtarma politikası olarak mı işlev görmektedir?
8- Yukarıda da bahsi geçen Ağaoğlu İnşaat'a ait 315 dairenin devri ile Ali Ağaoğlu tarafından TÜRGEV'e yapılan bağış arasındaki bağlantıya dair iddialar için tarafınızdan bir işlem başlatılmaması nedeni nedir?"

    Perşembe, 24 Temmuz 2014 11:25

Bağlantılı Konular