Loğoğlu: “ AKP’nin tarafgir ve hayalci Suriye politikasının sonucunda Suriye’deki iç savaş Türkiye’nin kapısına dayanmıştır”

Yazılı bir açıklama yapan Faruk Loğoğlu Türkiye’nin Suriye sınırında yaşananları ve ortaya çıkan tablonun Türkiye ile bölgeye etkilerini şöyle değerlendirdi.

“Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesine komşu olan Suriye’nin Rasulayn bölgesinde, PKK bağlantılı PYD ile El Kaide’ye bağlı Nusra Cephesi arasında son günlerde yoğun çatışmalar yaşanmaktadır.  Çatışmalar sırasında, Ceylanpınar ilçemiz de silah atışlarından isabet almaktadır. Suriye tarafından gelen mermilerin isabet etmesi nedeniyle bugüne kadar bir vatandaşımız hayatını kaybetmiş, dört vatandaşımız da yaralanmıştır. İlçedeki birçok sivil ve resmi binaya da roket ve kurşun atışları isabet etmiştir. Özgür Suriye Ordusunun renklerinin indirilip, yerine PYD renklerinin çekilmesinden de anlaşılacağı üzere çatışmaların yaşandığı bölgenin şimdi PYD’nin kontrolüne geçmiş olduğu görülmektedir.

Çatışmalara katılan El Kaide unsurlarının Türkiye sınırından Suriye’ye geçtiklerine ilişkin ciddi iddialar vardır. El Kaide militanlarının üzerinden Türkiye Cumhuriyeti kimlikleri çıktığına ve yaralı militanların Türkiye’deki hastanelere getirildiğine ilişkin haberler basında yer almaktadır. AKP Hükümeti’nin olaylar karşısındaki tutumu, sınır bölgemizdeki çatışmalara AKP’nin El Kaide (Nusra Cephesi) lehine taraf olduğu izlenimini doğurmaktadır.

AKP’nin tarafgir ve hayalci Suriye politikasının sonucunda Suriye sınırımız buharlaşmış, Suriye’deki iç savaş Türkiye’nin kapısına dayanmıştır. Suriye’nin kuzeyi terör örgütlerinin üssü haline gelmiştir. El Kaide terör örgütü, sınırın Suriye tarafında emirlikler kurmaya hazırlanırken, PYD ise aynı bölgelerde kurduğu fiili özerk yönetimi genişletmeye çalışmaktadır.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, yaşananlar üzerine BMGK’yı Suriye’yle ilgili harekete geçmeye çağırmaktadır. AKP Hükümeti hala Suriye’ye bir dış müdahale peşindedir ve bunun için her türlü fiili durumu yaratmaya çalışmaktadır. İzlediği olumsuz ve yanlış politikayla komşu ülke Suriye’deki iç savaşı körükleyen AKP Hükümeti, sınır bölgelerimizdeki vatandaşlarımızın can güvenliklerini koruyamaz hale gelmiştir. AKP Hükümeti, sınırlarımızda terör örgütlerinin cirit atmasını önleyememekte, sırf Esad rejimine karşı oldukları gibi hatalı bir gerekçeyle kimi şiddet örgütlerine kolaylıklar sağladığı sıklıkla iddia edilmektedir.

CHP olarak, Suriye sınırındaki başıboşluğun ve güvenlik zafiyetinin bir an önce sonlandırılmasını istiyor ve vatandaşlarımızın can güvenliklerinin sağlanmasını talep ediyoruz. AKP Hükümeti, elini Suriye’den çekmeli ve radikal unsurlara verdiği desteği derhal  kesmelidir. Uzun ortak sınırımızı Suriye’ye müdahale etmek için gerekçe olarak kullanmak yerine AKP sınırımızın güvenliğini tesis edilmelidir.  AKP Hükümeti, yıllardır izlediği mezhepçi ve yayılmacı dış politika anlayışına ve başka ülkelerin içişlerine karışma alışkanlığına son vermelidir.

    Cuma, 19 Temmuz 2013 14:10

Bağlantılı Konular