'Demokrasi müzesi sadece kılıf'

CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, Yassıada'nın imara açılması kararına tepki gösterdi. AK Parti iktidarının, Demokrat Parti ve merhum Adnan Menderes'i sömürerek oy devşirme peşinde olduğunu öne süren Tayan, "Duygu sömürüsünün ardından yine bir rant hesabı ortaya çıktı. Doğal sit alanı olan Yassıada'da yüzde 5'lik imar durumu yüzde 65'e çıkarılarak oteller, AVM'ler, gazinolar yapılacak. Demokrasi müzesi sadece bir kılıf" dedi.

CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, yazılı açıklama yaparak, merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada'nın 'Demokrasi Müzesi' yapılma fikri ile başlayan süreçte, imar durumunun yüzde 5'ten yüzde 65'e çıkarılmasını eleştirdi. Tayan, "AKP ileri gelenleri 53 yıl önce yaşanan acıları şimdiye kadar hiç ağızlarına almazken son birkaç yıldır birdenbire demokrat geçinmeye başladılar. Menderes acısını sömürerek demokrat oyları almaya çalışıyorlar. 53 yıldır susanlar, Merhum Celal Bayar'ı hiç ağızlarına almazlar. Bayar-Menderes-Demirel çizgisini, sürecini, felsefesini ve hizmetlerini, bu dönemin eserlerini görmezden gelirler. Demokrat Parti ve O'nun devamı olan Adalet Partisi iktidarının dev eserlerini görmek istemezler. Çimento fabrikalarını satarlar, kağıt fabrikalarını satarlar, rafinerileri satarlar, limanları, barajları, enterkonnekte hatlarını, bakır, alüminyum, demir-çelik tesislerini satarlar ama hatırlamazlar" dedi.

Bir duygu sömürüsü ile daha karşı karşıya kalındığını söyleyen CHP Milletvekili Tayan, şöyle devam etti:
"Demokrasi havarisi geçinen AKP iktidarı toplumda sürdürdüğü tüm baskıcı, demokratik hak ve özgürlüklere karşı şiddet uygulayan, yargıyı siyasallaştıran, medyayı susturan, sivil dikta için elinden gelen her şeyi yapan AKP iktidarı değilmiş gibi ileri demokrasi yutturmacasını sürdürmek için Yassıada'ya sarıldılar. Yassıada'ya demokrasi müzesi yapacaklarmış. İşin aslı ortaya çıktı. Gerçek niyet ve hesap anlaşıldı. Menderes duygu sömürüsünün ardından yine bir rant hesabı ortaya çıktı. Doğal sit alanı olan Yassı Ada'da yüzde 5'lik imar durumu yüzde 65'e çıkarılarak Yassıada'ya oteller, AVM'ler, gazinolar yapılacak. Yassı Ada imara açılıyor, hem de yüksek yoğunluklu. Demokrasi müzesi sadece bir kılıf. Türkiye'yi bir rantiyeye çeviren AKP'nin gerçek yüzü işte bu."

Haber: DHA

Anahtar Kelimeler
    Salı, 16 Temmuz 2013 12:39

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica