Tezcan: “Herkes hukukun, adaletin gerçekleşmesini bekliyor”

Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Balyoz Planı davasının Yargıtay 9. Ceza Dairesinde görülen temyiz duruşmasına ilişkin, “Herkes hukukun, adaletin gerçekleşmesini bekliyor” dedi.

Tezcan, duruşmaya verilen kısa arada gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Duruşmayı, CHP’li milletvekilleriyle izlediklerini belirten Tezcan, duruşma öncesi avukatların salona girişleri konusunda sıkıntı yaşandığını belirtti. Asıl problemin ise duruşmanın yapıldığı salonda yaşandığını ifade eden Tezcan, avukatların alfabetik sırayla savunma yaptıklarını, bununda sanıkların savunmaların bütünlüğü açısından sorun oluşturduğunu ileri sürdü.
Bir sanığın birden fazla avukatının olmasından dolayı bu uygulamaya itiraz edildiğini bildiren Tezcan, mahkemenin avukatların konuyla ilgili taleplerini reddettiğini söyledi.
“Anlaşılan o ki mahkeme açısından savunma bütünlüğünün bir önemi yok” diyen Tezcan, şunları kaydetti:
“Şöyle bir algı çıkıyor; ‘Biz kararımızı verdik, siz ne söylerseniz söyleyin, bu karar değişmeyecek’. Üretilmiş, düzmece delillerle yürütülen, savunma hakkının kısıtlandığı, yargılama aşamasında sanıklara savunma hakkı tanınmadan, özel olarak kurgulanmış bir dava ile buraya kadar gelindi. Bugünden sonra herkesin beklentisi şuydu; ‘En azından yüksek mahkeme aşamasında hukuk, adalet gerçekleşir mi ‘ Ancak davanın başlama şeklinden anladığımız kadarıyla Yargıtay heyeti bir ön yargıyla başlıyormuş gibi bir izlenim verdi. Herkes hukukun, adaletin gerçekleşmesini bekliyor.”

    Pazartesi, 15 Temmuz 2013 14:30

Bağlantılı Konular