32 Gazeteci hapiste, bu bir demokrasi ayıbıdır

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: “Türkiye Cumhuriyeti hapishanelerinde 32 gazetecimiz var ve bunu asla doğru bulmuyoruz. 32 gazetecinin de serbest bırakılmasını istiyoruz”

Kılıçdaroğlu, Grup Başkanvekili Levent Gök, Genel Sekreter Gürsel Tekin, İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ve Genel Başkan İletişim Koordinatörü Okan Konuralp ile Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ü ziyaret etti.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu Silivri Kampüsü girişinde aracını durdurarak tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’e destek olmak ve dayanışma sergilemek için Silivri Cezaevi önünde başlatılan “Umut Nöbeti”ni 11. Gününde devralan eski TBMM Başkan vekili ve CHP eski Milletvekili Güldal Mumcu ile Basın Konseyi Yüksek Onur Kurulu Üyesi ve CHP eski İletişim Koordinatörü gazeteci yazar Baki Özilhan’ı ziyaret etti, başarılar diledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yaklaşık 2 saat süren ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Demokrasiye ve özgürlüklere ihtiyaç olduğunu, haber yaptığı için gazetecilerin tutuklanması, gözaltına alınması ve hapse atılmasının doğru ve kabul edilir olmadığını” söyledi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun basın mensuplarına yaptığı açıklama kısaca şöyle:

32 Gazeteci hapiste, bu bir demokrasi ayıbıdır
"Doğru haber yaptığı için hapse atılan iki gazeteci ile görüştük. Daha önce bu tutuklamanın bir demokrasi ayıbı olduğunu defalarca dile getirdim, Aynı açıklamayı Silivri Cezaevi önünde yapmaktan gerçekten de büyük üzüntü duyuyorum.
Dündar ve Gül’ün morali iyi. Aslında içerideler mi dışarıdalar mı emin olun çok büyük bir farkı da yok bu işin. Çünkü Türkiye bir yarı açık cezaevine dönüştürüldü. İnsan hakları ihlal ediliyor. Demokrasi askıya alınmış gibi bir hava, atmosfer var.
Grup toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu’na "Gazeteci arkadaşlar tutuklanmasın, tutuksuz yargılansınlar, arzu ediyorsanız bir kanun teklifiyle bu işi çözelim ve Türkiye’yi bu ayıptan kurtaralım" diye çağrıda bulundum. Şu anda 32 gazeteci hapiste. 21. yüzyılın Türkiyesi’nde 32 gazetecinin hapiste olması en büyük ayıplardan birisidir.

Dündar ve Gül dünyanın bildiği gerçeği manşete taşıdı
Bakın Türkiye bugün dünyada tutuklu gazeteciler nedeniyle gündemde oluyor. Neden olsun, hangi gerekçeyle? Yazık günah değil mi bu insanlara? ’Haber yapıyor’ diye gazeteciyi alıyorsunuz, hapse atıyorsunuz, üstelik yapılan haberlerin tamamı doğru. Dünyanın bildiği bir gerçeği gazetede manşete çektiler diye insanlar hapse mi atılır? Bunları doğru bulmuyoruz. Bu ülkede huzur içinde yaşayacaksak, özgürce bir şeyleri tartışacaksak, hükümetin yanlışlarını özgürce gazeteciler köşelerine veyahut manşetlerine taşıyıp, haber yapacaklarsa bundan gurur duymamız gerekir. Demokrasinin gelişmiş olduğunu anlamış oluruz. Güç, kendisine en azından sınırlama getirmiş olur. Hem ’Güçlü olacağım’ diyeceksiniz hem insanları tutuklayacaksınız, hapse atacaksınız ve bunun adına ’İleri Demokrasi’ diyeceksiniz. Bunu asla kabul etmiyoruz."

    Pazar, 13 Aralık 2015 14:32

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica