CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi'ni ziyaret etti.

"MİT TIR'ları haberi" nedeniyle tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün haklarını sonuna kadar savunacaklarını belirten CHP Lideri Kılıçdaroğlu; Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Cumhuriyet Gazetesi yazarları Orhan Erinç ve Hikmet Çetinkaya ile Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar ve oğlu Ege Dündar'a geçmiş olsun dileklerini iletti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Cumhuriyet Gazetesi'ni ziyaretinde CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de hazır bulundu.

Ziyaretin ardından gazetenin önünde açıklama yaparak, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasını eleştiren CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları özetle şöyle:

Cumhuriyet Gazetesi Türk basınının çınarıdır
"İki gazeteci arkadaşımızın tutuklanıp hapse atılmaları bizim basın tarihimiz açısından da demokrasi tarihimiz açısından kara bir lekedir. Gazetecinin görevi haber yapmaktık. Haber yapmayan gazeteci mi olur? Haberin yanlış olduğunu söylemiyorlar. Haberin doğru olduğunu kabul ediyorlar. 'Neden doğru haber yaptın' diye gazetecileri tutuklayıp hapse atıyorlar. Herkes huzursuz. O haber olmasaydı biz gerçekleri nereden, nasıl öğrenecektik? Baskıyla susturmaya çalışıyorlar. Hepimizin ortak bir görevi var. Demokrasimize sahip çıkacağız, medyaya sahip çıkacağız. Hukukun üstünlüğüne sahip çıkacağız. Adelet, hukukun üstünlüğüne dayalı olarak dağıtılır. O hakimlere ve savcılara sesleniyorum: 'Yargıcın, yargının itibarını korumak istiyorsanız adaletle karar vereceksiniz.' Cumhuriyet Gazetesi sıradan bir gazete değildir. Cumhuriyet Gazetesi Türk basınının çınarıdır. Çok üzgünüm. 21. Yüzyılın Türkiyesi’nde ben başka şeylerden söz etmeliydim. Arkadaşlarımızın haklarını sonuna kadar savunacağız" 

    Pazar, 29 Kasım 2015 18:10

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica