"Gencecik çocuklarımızı toprağa veriyoruz"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'daki terör saldırılarında hayatını kaybeden CHP İl Gençlik Kolları üyesi gençlerimizin cenaze törenlerine katılmak üzere özel uçakla Malatya'ya gitti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Malatya Havalimanı'nda gündeme ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

"Dün düşüncelerimi gayet açık, gayet net Sayın Davutoğlu’na da aktardım, kamuoyuyla da paylaştım. Cumhuriyet tarihinin en acı olayını yaşadık. Bu işin bir siyasi sorumlusunun olması lazım. Önlemleri aldık. Nerede aldınız önlemleri? Patlamanın olduğu yerde değil de başka bir yerde önlem alınmış. Bu kadar dar düşünen bir kişinin bakanlık koltuğunda oturması doğru değil. Dünyanın her tarafında, bütün saygın ülkelerde, demokrasisi gelişmiş ülkelerde insana ve insan hayatına değer verilen bütün ülkelerde böyle bir olay olduğu takdirde o işin siyasi sorumlusu görevini bırakır. Bizimde zaten istediğimiz budur. Bu kadar acı yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. Gencecik çocuklarımızı toprağa veriyoruz ama işin siyasi sorumlusu ortada yok. Bu doğru değil.

Görevlerinden ayrılmaları gerekiyor
Üzülüyorum, önlem aldık, almaya çalışacağız. Bunların hiçbir yararı yok. Ortada bir gerçek var. Gencecik çocuklarımız, evlatlarımız, kızlarımız hayatlarını kaybettiler. Bunlar ne istiyorlardı? Barış istiyorlardı. Herkesin huzur içinde yaşadığı bir Türkiye istiyorlardı. Kanlı eller araya girdi, faillerin bulunması lazım. Önlem almayanlarında gereğini yapması lazım. Eğer ölen insanlara saygı duyuluyorsa, onların yakınlarına saygı duyuluyorsa, bu ülkenin insanlarına saygı duyuluyorsa, demokrasiye saygı duyuluyorsa bu insanların görevlerinden ayrılmaları gerekiyor. Görevlerinden ayrılmaları bu işin en önemli noktasıdır. Artık Türkiye bu siyasi olgunluğa ulaşmak zorundadır."

    Pazartesi, 12 Ekim 2015 14:07

Bağlantılı Konular