Kılıçdaroğlu Balıkesir'de Sanayici ve iş adamlarıyla buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa'nın ardından bugün sabah saatlerinde Balıkesir'de sanayici ve iş adamlarıyla bir araya geldi.
Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke şu değerlendirmeleri yaptı:
 
Ortak aklı üretmek için
Türkiye'nin çok önemli sorunları olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bu meselelerin ortak akılla çözülmesi ihtiyacı her geçen gün delilleniyor. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve ekibi hep beraber farklı şehirlerde bu ortak aklı üretmek ve bugün Türkiye'nin ekonomi alanında kanayan yarasına bir çare üretmek için bizi fikren zenginleştirecek toplantılar yapıyoruz. Bunlarından ilkini Gaziantep'te yaptık, ardından Bursa ve bugün de Balıkesir'de iş adamlarıyla, sanayicilerle ve tüccarlarla bir araya geldik. Siyasetin ötesinde Türkiye'nin kanayan özellikle beş alanında fikir alışverişinde bulunduk. Türkiye bugün beş temel sorunda birleşiyor. Bu meselelerin ilki, bu dönemde toplumsal barış ve toplumsal uzlaşı ihtiyacı. Bu sorunu her gün yaşıyoruz. Bir ikincisi ekonomi. Döviz kurundaki müthiş yükselme. Bugün açıklanmış olan işsizlik rakamları, büyümedeki yavaşlama Türkiye'nin acil çözüm ihtiyacı olan bir alan olarak ekonomiyi ortaya koyuyor.
 
Özgürlükçü anayasa
Bir diğeri özgürlükçü anayasa ihtiyacı, hukukun yeniden test edilmesi. Eğitim alanında öğrencilerin sıkıntı çektiği aşikar. Öğrencilerimiz uluslararası sınavlarda maalesef genelde sonunculuklarla Türkiye'ye geri dönüyor. Bir diğer alan da dış politika. Bu 5 sorunu çözmek için Türkiye'nin siyasetin çok uzağında ortak akıl üretmesi gerekiyor. İşte bu toplantılar, ortak aklın üretildiği, karşılıklı kaygıların, endişelerin, sıkıntıların paylaşıldığı ama bunun ötesinde çözüm üretilen ve yarın Türkiye'nin daha iyi olabilmesi için hep beraber ne yapılacağına dair bir ortak aklın ortaya çıktığı toplantılar. Balıkesir'de değerli iş adamlarımızla bu kaygıları, endişeleri paylaştık ve dinledik. Biz de kendi kaygı ve endişelerimizi aktardık."
    Salı, 15 Eylül 2015 17:26

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica