Tanrıkulu: "cumhuriyet.com.tr 'ye erişimin engellenmesi kimin talimatıdır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Davutoğlu'na "cumhuriyet.com.tr"ye erişimin engellenmesi hususunda yasal bir gerekçe bulunmakta mıdır?" diye sordu.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun Önergesi şöyle: 
 
"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na
 
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.
 
Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili
 
1- Bir internet sağlayıcısı firmanın Cumhuriyet Gazetesinin resmi internet sayfası "cumhuriyet.com.tr"ye erişimi engellediği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, bu firma hangisidir ve erişimin engellenmesinin gerekçesi nedir?
2- cumhuriyet.com.tr 'ye erişimin engellenmesi hususunda yasal bir gerekçe bulunmakta mıdır? Bulunmaktaysa söz konusu yasal gerekçenin tam metni nedir?
3- cumhuriyet.com.tr 'ye yaklaşık bir haftadır erişimin engellenmesinin ya da sansür uygulanmasının sebebinin kamuoyunu doğru şekilde aydınlatan ve her birini belgelendirerek ispatlayan yayıncılığından duyulan endişeler olduğu iddiası doğru mudur?
4- cumhuriyet.com.tr 'ye erişimin engellemesi kim ya da kimlerin talimatıyla gerçekleştirilmektedir?
5- cumhuriyet.com.tr 'ye erişim engeli ne zaman kaldırılacaktır?
6- 2013-2015 yılları arasında 15 Eylül tarihi itibariyle erişim engeli olan resmi internet sayfa sayısı kaçtır? Bunlar hangileridir? Hangi gerekçelerle ve kimlerin talimatı ile erişim engellenmiştir?
7- 2013-2015 yılları arasında 15 Eylül tarihi itibariyle mahkeme kararı ile erişim engeli olan resmi internet sayfa sayısı kaçtır? Hangi mahkeme kararları ve gerekçeleri ile erişim engellenmiştir?"
    Çarşamba, 16 Eylül 2015 10:19

Bağlantılı Konular