Tanrıkulu, şehitlere uygulanan mezhep ayrımını sordu

Cemevlerindeki şehit cenazelerine devlet erkanının katılmaması Meclis gündeminde.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun Önergesi şöyle:
 
"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na
 
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 
 
Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili
 
Tüm itirazlara rağmen Cemevlerindeki şehit cenazelerine Devlet Erkanının katılmama uygulaması devam etmektedir. Alevi Şehit Aileleri ve Alevi Dernekleri, Şehitlerin Cemevindeki cenaze törenlerine Devletin de katılmasını talep etmektedir. Konuyla ilgili birçok kez itirazlarda bulunulmasına rağmen, henüz elde edilen bir sonuç olmadığı ifade edilmektedir. Hakkari'de şehit olan ve Alevi bir ailenin çocuğu olan Kenan Ceylan'ın cenazesinde de bu sorun bir kez daha gündeme gelmiştir. Kenan Ceylan Hakkari Şemdinli'de şehit olmuştur ve iki ayrı cenaze töreniyle uğurlanmıştır. İlk tören, inançlarına uygun olarak Cemevinde yapılmıştır ama Askeri ve Mülki Erkan Cemevindeki törene katılmamıştır ve daha sonra Kaymakamlığın önünde "resmi tören" düzenlenmiştir.
 
Barış Aybek, 11 Ağustos'ta Şırnak'ta şehit olmuştur ve Malatyalı bir Alevi ailenin çocuğudur. Cenazesi "Devlet Erkanı katılacağı için" camiden kaldırılmıştır.
 
Özkan Ateşli, 2012'de Foça'da şehit olmuştur ve ailesi cenazesinin Cemevinden kaldırılmasını istemiştir. İstanbul Haramidere Cemevinde cenaze töreni yapılmıştır ama "Devlet cenazesi camide olur" denilmesi sebebiyle cenaze Ataköy Camii'ne götürülmüştür.
 
Bu bağlamda;
 
1- Cemevlerindeki şehit cenazelerine Devlet Erkanının katılmama uygulamasının gerekçesi nedir?
2- Cemevlerinde yapılan cenaze törenlerine Askeri Erkanın katılmamasının sebebi nedir?
3- Bu durum Alevi vatandaşlarımıza karşı ayrımcı bir uygulama değil midir?
4- Şehit ailelerinin şehitlerinin cenaze törenlerini Cemevlerinde yapmak istemeleri inanç özgürlüğü değil midir?
5- Cemevlerindeki şehit cenazelerine devletin katılmama uygulaması Alevilerin yurttaş varlığını inkar etmek değil midir? Ayrıca bu durum İnsan Haklarına aykırı değil midir?
6- AİHM ve Yargıtayın Cemevlerini ibadethane olarak tanıyan kararlarına rağmen Cemevlerinde şehit cenazeleri için resmi protokol uygulanmamasının sebebi nedir? 
7- Alevi Derneklerinin Genelkurmay'a, "Alevi şehitlerimizin Cenazesini Cemevinden kaldırmak istiyoruz" diye başvuru yaptıkları ve gelen yanıtın, "Bu bir Devlet sorunu. Devlet resmi olarak kabul etmeli ki biz de resmi töreni Cemevinde yapalım" olduğu iddiası doğru mudur?
8- 2002-2015 yılları arasında Genelkurmay'a, Alevi Şehitlerin cenazelerinin Cemevinden kaldırılması ile ilgili Türkiye genelinde toplam kaç başvuru yapılmıştır? Bu başvuruların kaçına yanıt verilmiştir?
9- Askeri yetkililerin Şehit Aleviyse ailesine "Camide resmi tören düzenleyeceğiz, onayınızı istiyoruz" dediği ve aile kabul etmezse Cemevinden sonra Kaymakamlık, Valilik önü ya da Meydanda resmi tören yapılması ve Cemevinde ısrar edilirse askerlerin katılmadığı bir törenle şehit cenazesinin kaldırılması Türkiye'de inanç özgürlüğü ihlalinin açık bir göstergesi değil midir?
10- Norveç Helsinki Komitesi'nin İnanç Özgürlüğü Girişimi olarak Türkiye'de Temmuz 2013-Haziran 2014 tarihleri arasında düşünce, din veya inanç özgürlüğü hakkı ile ilgili olarak yaşanan gelişmeleri uluslararası insan hakları hukukunu temel alarak değerlendirdikleri raporda, "Devletin eğitim alanındaki rolü, din veya inanç özgürlüğü hakkı ölçütlerinin gerektirdiği niteliklere sahip değildir. Farklı inanç gruplarının mezarlık ve defin talepleri, yer tahsisi ve defin işlemleriyle ilgili yönetmeliklerde karşılık bulmamaktadır." ifadelerine yer verilmiştir. Devletin eğitim alanındaki rolü, din veya inanç özgürlüğü hakkı ölçütlerinin gerektirdiği niteliklere sahip olması hususunda AKP Hükümeti 2002-2015 yılları arasında herhangi bir çalışma yürütmüş müdür? Yürütmüşse, bu çalışmalar nelerdir?
11- Farklı inanç gruplarının mezarlık ve defin talepleri, yer tahsisi ve defin işlemleriyle ilgili yönetmeliklerde değişiklik yapılacak mıdır?"
    Perşembe, 27 Ağustos 2015 12:07

Bağlantılı Konular