Tanrıkulu'ndan IŞİD hakkında soru önergesi

Sezgin Tanrıkulu, Başbakana sordu: "Türkiye genelinde 2015 Temmuz ayından itibaren illere göre IŞİD üyesi olduğu gerekçesiyle kaç kişi gözaltına alınmıştır ve kaç kişi serbest bırakılmıştır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Son operasyonlarda gözaltına alınanlarının tümünün serbest bırakıldığı ve asıl sorumlularının operasyonlardan önce kaçtığı iddiasıyla gündeme gelen Hacıbayram Mahallesi'nde yaşananlarla ilgili haberler basına yansımıştır.

Bu bağlamda;

1- IŞİD üyesi olduğu gerekçesiyle son operasyonlarda gözaltına alınanlardan tümünün serbest bırakıldığı ve asıl sorumluların operasyonlardan önce kaçtığı iddiası doğru mudur?
2- İddia doğru ise, asıl sorumluların operasyonlardan önce kaçmasının engellenmesine yönelik tedbirler neden alınmamıştır?
3- Gözaltına alınanlardan hakkında işlem yapılan var mıdır? Varsa, kaç kişi hakkında ne tür işlem yapılmıştır?
4- Türkiye genelinde 2015 Temmuz ayından itibaren illere göre IŞİD üyesi olduğu gerekçesiyle kaç kişi gözaltına alınmıştır ve kaç kişi serbest bırakılmıştır?
5- Gözaltına alınarak hakkında işlem yapılan kaç kişi vardır ve ne tür işlem yapılmıştır?
6- 2015 Temmuz ayında Hacıbayram Mahallesi'nde yapılan baskınlardan sonra gözaltına alınanların tekrar bırakılması ile gündeme gelen ve Türkiye genelinde yaşanan olaylar akabinde, aslında hiçbir IŞİD üyesi hakkında işlem yapılmadığı ve serbest bırakıldıkları iddiası doğru mudur?
7- İddia doğru ise, yapılan baskınlar ve gözaltılar kamuoyunu ve vatandaşları yanıltmamakta midir?"

    Cumartesi, 08 Ağustos 2015 17:11

Bağlantılı Konular