CHP'den ulusal yas ilan edilmesi için kanun teklifi

CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu ile Grup Başkanvekili Özgür Özel imzalı teklif, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu ile Grup Başkanvekili Özgür Özel tarafından, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki patlamada yaşamını kaybeden yurttaşlarımız için "ulusal yas" ilan edilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı'na kanun teklifi verildi.

Kanun teklifi önerisi ve gerekçesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Şanlıurfa Suruç'ta meydana gelen bombalı saldırıda hayatını kaybeden yurttaşlarımız için ulusal yas ilan edilmesine ilişkin kanun teklifimiz ekte gerekçesi ile birlikte sunulmuştur. Gereğini arz ederiz.

M.Sezgin Tanrıkulu         Özgür Özel                         Veli Ağbaba
İstanbul Milletvekili        Manisa Milletvekili         Malatya Milletvekili

Gerekçe

Tarihin gördüğü en vahşi yöntemlerle katliamlar yaparak Ortadoğu coğrafyasını kana bulayan IŞİD isimli katliam örgütünün tüm insanlığı hedef alan terör faaliyetleri son olarak Şanlıurfa Suruç'ta gençlerimizi hedef almıştır. Bunun sonucunda ne yazık ki, 30'dan fazla yurttaşımız yaşamını yitirmiş, çok sayıda yurttaşımız yaralanmıştır. Kobane'nin yeniden imar edilmesine katkı sunmak için sınırı geçmeye hazırlanan yurttaşlarımızın maruz kaldığı ve tüm Türkiye'yi derin bir kedere boğan bu katliamın yaralarını sarmak için toplumda ulusal yas ilanı beklentisi mevcuttur. IŞİD isimli insanlık düşmanı terör örgütüne karşı birlik içinde toplumsal bir mesaj verilmesi öncelik haline gelmiştir. Teklif ile 20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa Suruç'ta meydana gelen saldırıda hayatını kaybeden yurttaşlarımız için üç gün süreyle ulusal yas ilan edilmesi amaçlanmaktadır.

Madde Gerekçeleri

Madde 1- Madde ile 20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa Suruç'ta meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybeden yurttaşlarımız anısına ulusal yas günü ilan edilmesi amaçlanmaktadır.
Madde 2- Yürürlük maddesidir.
Madde 3- Yürütme maddesidir.

Şanlıurfa Suruç'ta meydana gelen saldırıda hayatını kaybeden yurttaşlarımız için ulusal yas günü ilan edilmesine dair kanun teklifi

Madde 1- 20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa Suruç'ta meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybeden yurttaşlarımız için üç gün süreyle ulusal yas ilan edilmiştir.
Madde 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Madde 3- Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür."

    Çarşamba, 22 Temmuz 2015 12:20

Bağlantılı Konular