Kemal Kılıçdaroğlu'ndan bayram mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

"Herşeyden önce Türkiye...

Sevgili yurttaşlarım,
Gönül coğrafyamızı güzelleştiren ve yüreklerimizi bir kez daha sevgi, dostluk ve dayanışma hisleriyle dolduran mübarek Ramazan ayının mutluluğunu yaşadık.

Ama maalesef içimizdeki burukluğu bir türlü atamadık… Çünkü İslam coğrafyasına bu Ramazan ayında da barış ve refah uğramadı. Yine kan döküldü, derin acılar çekildi, çekiliyor…

77 milyonu aşkın nüfusu; laik, demokratik, sosyal hukuk devleti, yarım yüzyılı aşan demokrasi tarihi, iki yüzyıla yaklaşan parlamenter sistemi ile Türkiye, böyle bir coğrafyada çoban ateşidir, umut ışığıdır. İslam coğrafyasının siyasal aktörleri, dünya tarihi yanında özellikle Türkiye'nin yakın tarihini de bilmek zorundadırlar.

Çünkü bizler farklılığımızı zenginlik, demokrasiyi en büyük gücümüz sayarız.

Zaten demokrasi, çatışma yerine uzlaşmayı, kutuplaşma yerine birlikte yaşamayı zorunlu kılan bir siyasi sistemdir.

O yüzden iç veya dış bütün sorunlarımızla yüzleşirken, ortak akıldan yararlanmak, toplumun tüm kesimlerine hoşgörü içerisinde yaklaşmak demokrasinin olmazsa olmazıdır.

Unutmamalıdır ki siyasetçinin görevi bölmek ve ayrıştırmak değil, birleştirmek ve uzlaştırmaktır.

Siyaset bu ülkeye ve milletine huzur vermeli, güven aşılamalı ve Türkiye'nin yeni ufuklara yelken açması için gerekli öngörüye sahip olmalıdır.

Siyasetin asli görevi dört kelimeden ibarettir: Her şeyden önce Türkiye.

Herkes bu bilinçle hareket etmeli, Türkiye'ye hizmet etme onuruna layık olmalıdır.

Bu bağlamda, bizlere özgürlük ve demokrasi içerisinde bu bayramı yaşama fırsatını veren Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün silah arkadaşlarına ve şehitlerimize rahmet diliyorum.

Tüm halkımızın Ramazan Bayramını yürekten kutluyorum."


Kemal Kılıçdaroğlu
Genel Başkan

    Perşembe, 16 Temmuz 2015 15:22

Bağlantılı Konular