"Taahhüdü ihlal" suçundan hapisle cezalandırılan yurttaşlar Meclis gündeminde

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, İcra ve İflas Kanunu'nun 340. Maddesine göre icralık olduktan "borcu ödeyeceğine ilişkin taahhütte bulunan" ancak ödemeyi yapamayanlar kamuoyunda bilinen tanımıyla "taahhüdü ihlal", yasadaki tanımıyla da "ödeme şartını ihlal" suçundan, üç aya kadar tazyik hapisle cezalandırılan yurttaşlarla ilgili olarak Adalet Bakanının yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Levent Gök'ün soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Kenan İpek tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim. 13.07.2015

Levent Gök
Ankara Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

İcra ve İflas Kanunu'nun 340. Maddesine göre icralık olduktan "borcu ödeyeceğine ilişkin taahhütte bulunan" ancak ödemeyi yapamayanlar kamuoyunda bilinen tanımıyla "taahhüdü ihlal", yasadaki tanımıyla da "ödeme şartını ihlal" suçundan, üç aya kadar tazyik hapisle cezalandırılmaktadırlar.

Özellikle kırsal kesimden, bu konuyla ilgili olarak çok miktarda şikâyet gelmektedir. Birçok vatandaşımız ödeme şartını ihlal ettikleri gerekçesiyle hapiste ya da hapse atılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunmaktadır.
Taahhüdü ihlalden hapis cezası almış birçok vatandaş hapis yatarken, birçok vatandaşın da yakalanmamak için işini, tarlasını, köyünü, evini terk etmiş durumda olduğu bilinmektedir.

Bu bağlamda;

1- Son 10 yılda, İcra ve İflas Kanunu'nun 340'ıncı maddesi uyarınca yıllar itibariyle kaç vatandaşımız hakkında dava açılmıştır? Yine aynı dönemde çıkan mahkûmiyet kararlarının yıllar itibariyle sayısı nedir? Halen bu suçtan açılmış ve mahkemelerde görülmekte olan kaç dava bulunmaktadır?
2- Son 10 yılda taahhüdü ihlal suçundan aldığı mahkûmiyet nedeniyle cezaevine giren vatandaş sayısını yıllar itibariyle açıklar mısınız? Halen bu suçtan ceza ve tutukevlerine kaç vatandaşımız bulunmaktadır?
3- Taahhüdü ihlal suçundan aldığı mahkûmiyet kararı kesinleştiği halde cezaevine girmemek için kaçak duruma düşmüş kaç vatandaşımız bulunmaktadır? "

    Salı, 14 Temmuz 2015 11:16

Bağlantılı Konular