Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri ile telefonda görüştü

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, seçimin sonuçlanmasından sonra önümüzdeki süreçte yeni hükümet oluşumuna dair CHP'nin düşüncelerini dinlemek ve böyle bir hükümette yer almak bakımından öncelik verdiği ilkelerin neler olduğunu öğrenmek için aradı.

15 dakika süren görüşmede, Genel Başkan Kılıçdaroğlu kamuoyuna da duyurduğu 14 ilkeyi izah etti. Bu ilkeler çerçevesinde Türkiye'nin hükümetsiz bırakılmaması yönünde çaba gösterileceğini ifade etti. CHP'nin önem vereceği konulardan birinin dış politika olduğu ve bu çerçevede Avrupa Birliği ile ilgili konulara da çok önem vereceğini vurguladı.

Hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı ve tüm özgürlüklerin sağlanması, bu meyanda basın ve ifade özgürlüğü gibi konularda herhangi bir koalisyon ortağının CHP'nin bu ilkelerine tam onay vermesi gerektiğini belirtti.

Avrupa Birliği müktesebatının Türkiye'de kabulü ve çağdaş medeniyet çizgisine Türkiye'yi çekmek için bahsettiği alanlarda CHP'nin içinde bulunacağı bir hükümetin çok hızlı adımlar atılacağını da ifade etti. Böylece Avrupa Birliği ile yakınlaşmanın daha kolay hale geleceğinin altını çizdi.

Kati Piri, aldığı bilgilerden dolayı çok teşekkür etti.

Avrupa Birliği'nin Türkiye ile ilişkilerinin yeni bir hükümetle birlikte yeniden ivme kazanabilmesini teminen, kendilerinin ellerinden gelen çabayı göstereceğini belirtti. Sayın Genel Başkanın bahsettiği ilkelerin güvencesi olarak CHP'nin böyle bir koalisyonda yer almasından memnuniyet duyacağını söyledi.

    Cuma, 26 Haziran 2015 11:08

Bağlantılı Konular