Ağbaba: "AKP, 'din benim tekelimdir' diyerek vicdan bölücülüğü yapıyor"

Veli Ağbaba, motosiklet çarpması sonucu hayatını kaybeden Kemal Divrikli'nin cenazesi cemevinden kalkacak diye cezaevindeki oğluna cenaze izni verilmemesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

"AKP inanç özgürlüğünü maalesef tek bir mezhebe indirgemiş durumdadır. Anayasamıza göre 'mahkum ve tutuklu kimsenin 1. ve 3. dereceden olmak üzere anne, baba ve kardeşlerin cenazelerine 3 saat jandarma ve kolluk kuvveti nezaretinde katılabilme hakkına' sahip olmasına rağmen, AKP ve AKP zihniyetinden beslenen bürokrat ve yöneticiler hiçbir vicdana, akla ve hukuka uymaksızın ayrımcılık yapabilmektedir. Altınoluk'ta yaşanan bu olayda da Burhaniye Cezaevi yönetimi 'Cemevleri ibadethane değildir' diyerek ve yine ailenin anlattığına göre jandarmalara yazılı emirler vererek mahkumun cemevine kesinlikle götürülmemesini emrediyor. Bir cezaevi yönetimi cemevinin ibadethane olup olmadığına, kimin nerede ve nasıl ibadet edeceğine hangi yetkiyle karar verebilir? Adalet Bakanlığı bu cezaevi yönetimini derhal görevden almalı ve ilgili yöneticiler hakkında soruşturma başlatılmalıdır. AKP'nin inanç özgürlüğü tek bir inancın özgürlüğünü dayatıyor ve AKP ‘Din benim tekelimdedir' diyerek vicdan bölücülüğü yapıyor."

AKP ölümlerden bile kutuplaşma yaratıyor
Veli Ağbaba, "Kemal Divrikli'in cenazesine, onlarca jandarma eşliğinde, adeta olağanüstü hal ilan edercesine getirilen mahkumu, annesiyle bile görüştürmek istemiyorlar. Bir evladın acısını en yakınıyla paylaşmasından bile korkuyorlar. Bunlar AKP'nin ilk icraatı da değil. Geçmişte de Ergenekon, Balyoz tutsaklarına aynı muameleler yapıldı. İnsanlara evinde ağlamayı bile çok gördüler, görüyorlar. AKP zihniyetinin bu uygulamaları hukuk değil, zulümdür. Kimin nasıl öleceğine karar verdikleri yetmiyor, insanların cenazesinin nerede olacağına bile karışıyorlar." dedi.

AKP'nin inanç özgürlüğü kendinden olmayanı yasaklama özgürlüğüdür
Veli Ağbaba, "AKP'nin inanç özgürlüğü, farklı kimliklerin ve inançların özgürlükleri söz konusu olduğunda onlara açıkça hakaret eden, aşağılayan ve yok sayan bir anlayıştan beslenmektedir. AKP, kendisi için "günah işleme özgürlüğü"nü hak görürken, ülkemizin yaklaşık yüzde 20'sini oluşturan Alevilerin en doğal hakkı olan ibadethane talebini bile baskıcı ve yasakçı yaklaşımlarla reddetmektedir. Biz CHP olarak, tüm kimlik ve inanç gruplarının haklarının özgürlükçü ve insan onuruna yakışır bir temelde yükselmesi için bu Orta Çağ zihniyetine karşı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz."

    Perşembe, 18 Haziran 2015 16:20

Bağlantılı Konular