Tezcan: "Milletin iradesi sandığa girdi"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan: Bundan sonra sandığa giren millet iradesinin, sandıktan bozulmadan çıkması çok büyük önem taşıyor. Sandığa giren millet iradesinin sandıkta bozulması demek Türkiye'de huzurun bozulması demektir."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında genel seçimin ülke için "hayırlı uğurlu" olmasını dileyerek, seçmenlerin büyük bir duyarlılıkla sandığa gittiğini belirtti.Oy kullanma işlemi sırasında çok ciddi, üzücü bir olayla karşılaşılmadığını, bunun da sevindirici olduğunu ifade eden Tezcan, şöyle devam etti:             

"Öncelikle vatandaşlarımıza bir teşekkür borcumuz var. Seçim güvenliği konusunda seçim takip birimlerine çok sayıda ihbar geldi. Bunlara anında müdahale ettik, etmeye devam ediyoruz. Ne yazık ki YSK bu süreçte henüz iyi bir sınav verdi diyemeyiz. Başından beri asimetrik bir kampanya süreci yürütüldü. Bu kampanyada özellikle YSK'nın sürecin anayasaya uygun yürütülmesi konusunda müdahale etmesi taleplerimizi tamamen reddetmesi ve kendi yetkilerini kullanmama konusunda kararlı ve ısrarlı olması, seçimin kampanya döneminde eşitsiz,adaletsiz yürümesinin önemli etkenlerinden oldu. Bütün devlet imkanları, iktidar partisi lehine kullanıldığı ve bizzat Cumhurbaşkanı tarafından da onun lehine kullanıldığı bir kampanya dönemi yaşandı. Öyle ki son güne kadar özel yayınlar altında Cumhurbaşkanı'nın propaganda yaptığı yayınlar izlendi."             

Bu asimetrik sürece rağmen bugün seçmenlerin oy kullandığını anımsatan Tezcan, "Milletin iradesi sandığa girdi. Bundan sonra sandığa giren millet iradesinin, sandıktan bozulmadan çıkması çok büyük önem taşıyor. Sandığa giren millet iradesinin sandıkta bozulması demek Türkiye'de huzurun bozulması demektir" dedi. Oy sayımının yeni başlaması nedeniyle bu toplantıyı düzenlediğiniaktaran Tezcan, şunları söyledi:"Sayım ve döküm esnasında hassasiyetle sürecin denetime açık, açıksayım ve döküm esasları çerçevesinde yürütülmesi, seçim güvenliği noktasında bugüne kadar devam eden endişelerin en azından bundan sonra yatışmasına neden olabilir ama bu aşamadan sonra aynı gizli kapaklı uygulamalar ve asimetrik süreç sandık başında, sayım döküm esnasında da devam ederse bu ciddi bakımdan seçim güvenliği ile ilgili endişeleri had safhaya çıkarır ve seçim güvenliğinin ihlali,kamu güvenliğinin ihlali anlamına gelir. O nedenle yetkili kurumları şimdi buradan uyarma ihtiyacı hissediyoruz. İktidara talip bir siyasi partinin Genel Başkan Yardımcısı olarak bu noktaya dikkati çekmek istiyorum. YSK'nın ve seçim kurullarının ayrıca devlet bürokrasinin sorumluluğu çok büyüktür. Bu aşamadan sonra özellikle sayım döküm güvenliğini ortadan kaldıracak uygulamalar ciddi olumsuz sonuçlar yaratır."             

"Plakasız araç" iddiaları             
Türkiye'nin bir çok yerinden "oy kullanılan okulların bahçesinde plakasız araçların bulunduğu" ihbarları geldiğini belirten Tezcan, bu araçların sorulduğu ve önce "kendilerine ait olduğu" yanıtını veren emniyet görevlilerinin sonrasında bunu reddettiğini söyledi. İstanbul'da 20 ayrı okulda plakasız araç bulunduğuna dair valiliğe müracaatta bulunulduğunu belirten Tezcan, İstanbul, Adıyaman, Kahramanmaraş, Eskişehir ve Ankara'da da bu tür araçların görüldüğünü söyledi. Plakasız araçlar konusunda örgütlerine, sandık kurulu üyelerine ve YSK'ya uyarıda bulunan Tezcan, bu araçların sayım ve oy torbalarının taşınması sürecinde görev almamaları konusunda bütün vatandaşların sorumlu olduğunu söyledi.             

"YSK adım atmalı"             
Bazı sandık başkanlarının vatandaşları, iktidar partisi lehine oykullanmaya yönlendirdiğini söyleyerek Tezcan, Adana'nın bazı ilçeleri, Ankara Haymana, İzmir Torbalı ve Antalya'nın bazı ilçelerinde elektrik kesintileri olduğu yönünde ihbarlar geldiğini, bunlara anında müdahale ettiklerini kaydetti. Sayım ve döküm güvenliğinin, sadece milletin iradesinin değil toplumsal huzurun da güvende olmasının önemli koşulu olduğunu vurgulayan Tezcan,YSK'dan, bütün bu tereddütleri minimize edecek adımlar atmasını istedi.YSK'daki sistem odasına ve ilçe seçim kurullarında sandık sonuç tutanakları bilgisayarlara geçirilirken monitörlerin başına siyasi partilerin temsilci koyması çağrısında bulunan Tezcan, "YSK, bu seçimdeki hile iddialarınıve seçim güvenliğini ihlal edecek hususları minimize etmek istiyorsa derhal şuanda toplanıp bu iki hususta karar almalıdır. Aksi halde özellikle elektronik sistemlerde oynama suretiyle seçim sonuçlarının değiştirileceği konusundaki ciddi ihbarların en önemli sorumlusu YSK olacaktır." dedi.

    Pazar, 07 Haziran 2015 15:29

Bağlantılı Konular