"Değişim kaçınılmazdır"

Baykal, Antalya'da ASMMMO ve ATSO'yu ziyaret etti.

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Mısır'daki krizin somut çıkış noktalarından birinin anayasa yazım süreci olduğuna dikkati çekerek, "Türkiye bir anayasa çalışması içinde. Mutlaka anayasayı uzlaşma ile yapma zorunluluğu vardır. Anayasa, bir mutabakatı zorunlu kılar. Dayatılacak bir konu değildir" dedi.

Deniz Baykal, memleketi Antalya'da CHP Antalya Milletvekilleri Arif Bulut ve Yıldıray Sapan ile birlikte yeni bir seçim sürecinden çıkan Antalya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ATSO) ziyaret etti.

ASMMO ziyaretinde konuşan CHP eski Genel Başkanı Baykal, Türkiye'de son zamanlarda ortaya çıkan dolar kurundaki ve faizlerdeki artış gibi süreçlerin başlamasının sadece gergin bir siyasi ortamın sonucu olmadığını söyledi.

"Vur Kaç Yöntemi"

Ekonomik süreçleri "Uzun süreden beri izlenen ekonomi politikasının kaçınılmaz kıldığı bir sonuç" sözleriyle değerlendiren Deniz Baykal, Türkiye'nin tasarruf oranların da çok düşük olduğunu kaydetti. Tasarruf ihtiyacının ara sıra akaryakıta yapılan zamla idare edilmeye çalışıldığını dile getiren Deniz Baykal, "Kalıcı, ciddi, yapısal, ekonominin gerekleriyle uyumlu, orta dönemde ekonomiyi besleyecek önlemler almaktansa vur kaç yöntemiyle ihtiyaç karşılamaya çalışıyorlar" diye konuştu.

Doların tehlikeli bir düzeye yükseldiği böylesi bir ortamda Merkez Bankası'nın dolar satışı ihalesi yapmasına rağmen 2 TL'nin psikolojik eşik gibi kavranmaya başladığını kaydeden Deniz Baykal, "'2 TL olursa eyvah bu iş yattı' gibi bir duygu oluşuyor. Bu da bir panik havası yaratıyor" dedi.

Dünyada ekonomilerin allak bullak olduğu bir dönemde Türkiye'de 'Biz iyiyiz' duygusunun yaşandığını kaydeden CHP eski Lideri Baykal, şunları söyledi:

"Bu doğrudur. Ama sormak lazım niye biz şimdi iyiyiz. On yıl önce Türkiye çok ciddi önlemleri aldı, siyasi bedeli yüksek tercihler yaptı. Ekonomi politikası yeniden şekillendi. 10 yıl önce biz o tedbirleri alırken Avrupa'da ve pek çok ülke bol para ortamında vur patlasın çal oynasın yaşıyordu. Ortada Türk ekonomisi bakımından bir başarı varsa, bu başarı bugünkü iktidarın başarısı değildir. Koalisyon döneminde siyasi bedeli ödenerek, oyların bire, yarıma düşmesini göze alarak izlenen politikalarının Türkiye'yi feraha, rahata çıkarmasıdır. Şimdi bu arkadaşlar onun meyvelerini nemalarını yararlanarak değerlendiriyorlar."

"Yeni bir siyasal şekillenme"

Türkiye'nin son dönemde çok ciddi, yeni bir siyasi şekillenme yaşadığını belirterek konuşmasına devam eden Baykal, "Türkiye siyaseti, herkesin olduğunu zannettiği noktada değil. Bir süre önce kabuller vardı. Siyaset şu partiler bu partiler diye. Şimdi köprünün altında çok sular geçiyor. Yeni dengeler, yeni değişimler ortaya çıkıyor. Çıkması da gerekiyor" diye konuştu.

Türkiye'nin artık önemli ve kalıcı değişimlere ihtiyacı olduğunu savunan CHP eski Lideri Baykal, "Temel siyasi bir değişimi Türkiye hayata geçirmek durumunda. Demokrasi böyle değişimlerin barış ve uyum içinde gerçekleştiği rejimlerdir. Demokrasi değişimlere fırsat veren, değişimlere kapıyı açan değişimleri engelleme peşinde koşmayan rejimdir" dedi.

Türkiye'nin bu değişimi üst üste 2 defa gerçekleştiremediğini belirten Deniz Baykal, yüksek oy oranlarıyla ulaşılan iktidarın bir süre sonra iktidar sahipleri tarafından 'iktidardan uzaklaşmak kabul edilemez' haline dönüştüğünü savunan CHP eski Genel Başkanı Baykal, şunları söyledi:

"Demokrasi sadece sandıktan ibaret değil. Elbette sandık temel ama demokrasinin iktidarın kuruluşunda aradığı bu ölçüyü tamamen unutacağı, kim seçimden çıkmışsa onun her yaptığının demokratik olduğunu kabulü de zorunlu değildir. Böyle bir zorunluluk da yoktur. Demokrasi her aşamada gözetilmesi gereken bir kriterdir. Siyaset değişim demektir. Bazen değişim geç olabilir. Ama kaçınılmazdır. Değişim kaçınılmazdır, bunu da içimize sindirmek lazım. İktidarı bırakmak her iktidar için kaçınılmaz kader."

"Herşey yeni anayasa ile başladı"

CHP eski Lideri Deniz Baykal, Mısır'da yaşanan olayların ise acı ve üzüntü verici olduğunu söyledi. Mısır'da yaşanan olayların bir tarafından demokrasinin o kadar da kolay bir iş olmadığını gösterirken sorunun darbe odaklı tartışılmasının eksik kalacağını vurguladı. Darbenin kötü, yanlış, kabul edilemez olduğunu sıralayan Baykal, "Tamam, doğru, sonrası ne, orada bitiyor mu her şey? Orada yaşananın bize gösterdiği gerçek bundan mı ibaret? Yanlıştır ama toplumu öyle bir noktaya getirmekten uzak tutmak, onun gereklerini yerine getirmek, demokrasinin temel ilkelerinden ödün vermemek, uzlaşma anlayışını unutmamak, onu temel bir nokta olarak kabul etmek, halkın nabzını tutmak, dayatmacı anlayışlardan kaçınmak gibi sonuçlar da var" şeklinde konuştu.

Deniz Baykal, Mısır'daki krizin somut çıkış noktalarını birisinin anayasa yazım süreci olduğuna dikkat çekerek, ülkede Anayasa'yı uzlaşma aramadan, farklı siyasi eğilim sahibi grupların temsilcilerini bir araya getirip çerçeve yaratmalarına fırsat vermeden bir siyasi odak noktasının topluma dayatmaya teşebbüs etmesinin önemli siyasi ve duygusal kırılma yarattığını söyledi. Mısır sorununa ilişkin görülmesi gereken temel meselerden birinin bu olduğunun altını çizen Baykal, "Türkiye bir anayasa çalışması içinde. Mutlaka anayasayı uzlaşma ile yapma zorunluluğu vardır. Anayasa, bir mutabakatı zorunlu kılar. Dayatılacak bir konu değildir" dedi.

Baykal'ın gezisine yoğun ilgi

Buradaki ziyaretin ardından ATSO'ya geçen CHP eski Lideri Baykal'ı Başkan Çetin Osman Budak ve Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı. Baykal'ın bu iki kısa süreli ziyaretlerinde kendisine milletvekilleri hariç kalabalık bir partili grubu da eşlik etti. Eşlik eden isimler arasında adı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayları arasında geçen Bekir Kumbul, CHP Muratpaşa Belediye Başkan aday adayı Ömer Melli, eski il başkanları Özer Ülken, Ertuğrul Ünal ve eski belediye meclis üyeleri de yer aldı.

Haber: DHA

Anahtar Kelimeler
    Salı, 09 Temmuz 2013 12:02

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica