"Türkiye'nin borcu 13 yılda 13 kat arttı, yani topluma farklı bir algı yaratmaya çalışıyorlar"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya: "Sizler bu ülkeye emeğinizi ortaya koydunuz, yapılan her işin altında sizlerin alın teri var ama yeterli değeri göremiyorsunuz. Biz sizin sorunlarınızı biliyoruz."

DİSK'e bağlı Emekli-Sen'in Ankara Yılmaz Güney Sahnesi Toplantı Salonunda düzenlenen 10. Olağan Genel kuruluna katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya burada yaptığı konuşmada emeklilere hak ettiği yaşam standartlarının sunulmadığını ifade etti.

Zor bir dönemden geçtiğimizi belirten Akkaya; "Hukuksuzluğun, adaletsizliğin, yolsuzluğun her gün yenisiyle karşılaştığımız bir süreci birlikte yaşıyoruz ama bu duruma son vermeye 22 gün kaldı. Her anlamda zor günler yaşadığımız bu süreçte, her gün tanık olduğumuz haksızlığa, adaletsizliğe, eşitlikten uzak bu anlayışa seyirci kalmamalıyız. Çocuklarımızın torunlarımızın geleceğinden endişe duyduğumuz yarınlara umutla güvenle bakamadığımız bu dönemin artık son bulması için 7 Haziran'da sandığa gitmeli ve CHP'yi iktidar yapmalısınız. Çünkü biz ülkemizi seviyoruz, hiç bir ayrım yapmadan biz insanımızı seviyoruz. 7 Haziran akşamı Türkiye 'de yeni bir iktidarın, yeni bir başbakanın olacağı bir ülkeye adım adım yaklaşıyoruz. Buna yürekten inanıyoruz. Sizler bu ülkeye emeğinizi ortaya koydunuz, yapılan her işin altında sizlerin alın teri var ama yeterli değeri göremiyorsunuz. Emekli oldunuz şöyle bir rahat nefes alayım, tatile gideyim, köyüme gideyim dediniz; peki gidebiliyor musunuz? Bırakın tatile gitmeyi kahvede arkadaşınıza bir çay ısmarlayamıyorsunuz. Biz sizin sorunlarınızı biliyoruz." diye konuştu.

Yaşanacak bir Türkiye için bütün güçleriyle çalıştıklarını ifade eden Akkaya, "Üretmeyen bir ülke haline geldik. Türkiye'nin neresine gidersek gidelim karşımıza çıkan en önemli sorunlardan bir tanesi işsizliktir. Üretmeden refaha kavuşmak, üretmeden zenginleşmek, kazanımları elde etmek mümkün değildir." dedi.

Yakup Akkaya, işçi sendikalarının, odaların, diğer sivil toplum kuruluşlarının örgütlenmelerinin yeterli seviyede olmadığını, Avrupa ülkelerine göre örgütlü toplum olmada Türkiye'nin geride kaldığını ifade ederek, "Biz örgütlü toplum değiliz, örgütlü toplum olmadığımız için bize yapılan zulümlere, baskılara yeterince direnç gösteremiyoruz." şeklinde konuştu.

Yakup Akkaya, TBMM'nin internet sitesine girildiğinde çözüm süreci, demokrasi ve özgürlüklerle ilgili CHP'nin yaptığı kanun çalışmalarını göreceklerini belirtti.

Kalkınmanın sağlanması için üretimin gerektiğini vurgulayan Akkaya, IMF'ye olan borcun bir başka yerden borç alınarak kapatıldığını, dolayısıyla borçların artarak varlığını sürdürdüğünü ifade ederek, "Diyorlar ki IMF'ye borcumuzu kapattık. Yalandan kim ölmüş, güneşi balçıkla sıvayamazsınız, Türkiye'nin borcu 13 yılda 13 kat arttı. Yani topluma farklı bir algı yaratmaya çalışıyorlar." şeklinde konuştu.

CHP olarak gelir adaletsizliğini ortadan kaldırmanın en büyük amaçları olduğunu dile getiren Akkaya, şunları kaydetti:

"Emeklilere 2 maaş ikramiye sözümüz var, onu vereceğiz. Biz bu projelerimizi masa başında hayata geçirmedik. Emeklilerin sorunları için emekli dernekleriyle bir araya geldik, ne istiyorsunuz diye sorduk, birlikte yaptık. Bize diyorlar ki kaynak nerede? Malum zihniyet nerden bulacaksınız diye kıyameti kopardı. En düşük emekli maaşı 1500tl olacak dedik; itiraz ettiler. Taşeron cumhuriyetine son vereceğiz dedik; olamaz dediler. Sağlıkta katkı payını kaldıracağız dedik, bütçe açık verir dediler. Yani kaçak saraya var emekliye yok. 17-25 Aralığın hesabını veremeyenler fakire, fukaraya, emekliye, engelliye hak ettiklerini verelim dediğimizde bize hesap soruyorlar. Doğru yere kullanıldığında kaynak var. Cumhuriyet'in kurulduğu 1923 ile AKP'nin iktidar olduğu 2002 yılları arasında; yaklaşık 80 yılda; harcanan para  779 milyar dolar iken; 2002'den 2014 yılına kadar AKP iktidarında harcanan para ise bir katrilyon 900 milyar dolardır. Yani AKP 80 yıllık geçmişi olan toplam 57 hükümetten daha fazlapara harcanmıştır. Türkiye'nin kaynağı vardır ancak, önemli olan bu kaynakların halkın yararına kullanmaktır. Biz CHP olarak hortumcuların kaynağını kesip gelir dağılımındaki adaletsizlikleri ortadan kaldıracağız."

Anahtar Kelimeler
    Pazar, 17 May 2015 09:38

Bağlantılı Konular