Gök, TBMM'de basın toplantısı düzenledi ve Soma faciasını hatırlattı

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök: "17-25 Aralık yolsuzluk operasyonunu yürüten, iddianameyi hazırlayan savcılara yönelik linç girişimi anayasa da HSYK kanununa da aykırıdır."

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Soma faciasının üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlattı.

CHP'nin iş güvenliğine yönelik önerileri dikkate alınmış olsaydı, 301 madencinin hayatını kaybetmemiş olacağını söyleyen Gök, bu konuda iktidarın sorumluluğu bulunduğunu belirtti.

Levent Gök, iktidarın yolsuzluğa battığını, hırsızlığı meşru kıldığını, adalet kavramının ortadan kaldırıldığını söyledi. Gök, 4 savcı ve 1 hakimin meslekten ihracına ilişkin, "17-25 Aralık operasyonlarının savcılarının, hırsızları, yolsuzluk yapanları yakalayanların meslekten ihraç edildiği günlere geldik. Türkiye tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşıyoruz. Hırsızlıkları saklamak için, yolsuzlukları karartmak, paraları sıfırlamak için savcıları sıfırlamaya başlamışlardır. Dünya tarihinde görülmemiş bir kepazelik, skandal yaşıyoruz." diye konuştu.

"İhraç edilen savcılar değil, adalet anlayışıdır"
İktidarın yolsuzlukları karartmanın yolunu aradığını, savcıları anayasaya ve HSYK kanununa aykırı şekilde meslekten ihraç ettirdiğini söyleyen Gök, "Burada ihraç edilen savcılar değil, adalet anlayışıdır. Ar damarı çatlamış bir iktidarın savcıları sıfırlama noktasına geldiği günleri yaşıyoruz. Zannediyorlar ki savcıları sıfırlayınca bu yolsuzluklar da sıfırlanacak. Bu yolsuzluklar kolay kolay sıfırlanmaz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, sarf ettiği bazı ifadelerden dolayı dava açtığını, ancak Kılıçdaroğlu'nun 17-25 Aralık soruşturmasına konu olan tapelerin delil olarak bilirkişi tarafından incelenmesi talebinin mahkemece kabul edilmesi üzerine davadan feragat ettiğini söyleyen Gök, "Niye? Tapeler mahkemeye gelmesin, bilirkişi incelemesine girmesin diye. Tapeler oraya girerse ne olduğu ortaya çıkacak" ifadesini kullandı.

Levent Gök, vatandaşın yolsuzlukların saklanması çabasını gördüğünü ve bunu kabul etmediğini belirterek, "17-25 Aralık yolsuzluk operasyonunu yürüten, iddianameyi hazırlayan savcılara yönelik linç girişimi anayasa da aykırıdır, HSYK kanununa da aykırıdır. Anayasamıza göre hakimler teminat altındadır. Görevlerinden dolayı bağımsızdırlar." dedi.

Vatandaşın yaşananları gördüğünü ve iki elinin iktidarın yakasında olduğunu bildiren Gök, "Adalette büyük bir kara delik açtılar ama o kara deliğin içine bu iktidar kendi düşmüştür. Çırpındıkça batacaklardır." diye konuştu.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gök, bir soru üzerine, iktidarın geçmişte desteklediği kişileri kendilerine dönük iddiaların gündeme gelmesi halinde yolda bıraktığını söyleyerek, "Bunlar kaypak. Son derece kaypak bir zeminde, güvenilir olmayan bir zeminde herkesi yolda bırakacak zihniyette kişilerdir" ifadesini kullandı.

"Ortada bir gözdağı verme olduğu çok açıktır"
Levent Gök, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın evine yönelik polis baskınına ilişkin soruyu yanıtlarken de şunları söyledi:

"Olayın bir yanlışlığın ötesinde olduğunu düşünüyorum. Kamuoyunun bildiği, maruf bir kişinin böyle kritik bir seçim sürecinde yanlışlıkla evine gidildiği kanısında değilim. Sonradan yanlışlık kisvesini yaftalamaya çalışsalar da ortada bir gözdağı verme olduğu çok açıktır. Emniyetten yapılan açıklamalar inandırıcı değildir. Bir partinin eş genel başkanının, kamuoyunun tanıdığı maruf bir kişinin kimliğini adresini şaşırmak, eğer emniyet zaten böyle şaşırıp da iş yapıyorsa vay halimize. Ben onun kasıtlı ve bilinçli olduğunu düşünüyorum. Ortamı germeye yönelik bir teşebbüs olduğunu düşünüyorum."

Levent Gök, Meclis Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener'e yönelik kaset iddialarına yönelik soruya, "Meral Hanım hiç üzülmesin. Ben bu konunun gündemde tutulmasından da hoşnut değilim. Biz o iftirayı yapan alçakların da kimliğini biliyoruz, Meral Hanım'ı da tanıyoruz. Meral Akşener'in, kendisine yapılan bu alçakça iftirada, yanındayız. Bu alçaklar her zaman vardır, olmaya da devam edecektir. Biz siyaset kurumu olarak Meral Akşener'in yanındayız." yanıtını verdi.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 13 May 2015 15:07

Bağlantılı Konular