TRT'nin tarafgir ve çelişkili tutumu Meclis gündeminde

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, tarafsızlık ve eşitlik ilkesini ve seçim yasaklarını açıkça çiğneyen TRT'nin  tarafgir tutumunu yazılı soru önergesiyle Başbakana sordu.

Levent Gök'ün soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim. 28.04.2015    

Levent Gök
Ankara Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

TRT HABER Televizyonu 19 Nisan 2015 günkü yayınında 20.34 ve 21.00 saatleri arasında aralık vermeksizin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın AKP Çankaya İlçe Danışma Meclisi'nde yaptığı konuşmayı nakletmiştir.

Bu bağlamda;

1- Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın AKP'nin bir ilçesine ait Danışma Kuruluna katılmasının ve yaptığı konuşmanın neredeyse yarım saat boyunca TRT HABER ekranından verilmesinin yayınlarda tarafsızlık ve eşitlik ilkesine aykırılığı tarafınızca dikkate alınacak mıdır?
2- Anılan yayında, Yalçın Akdoğan'ın konuşmasının bir yerinde ifade ettiği "Seçim sürecinde bütün siyasi partilere çağrı yapıyorum, gelin huzur içinde, anlayış içerisinde, sağduyu içinde, centilmenlikle bu mücadeleyi verelim." biçimindeki sözlerini 'yayında tarafsızlık ve eşitlik ilkesini çiğneyen ve seçim yasaklarının da çiğnenmesine aracılık eden bir kurum' durumuna düşürülen TRT'nin sergilemiş olduğu giderilmesi mutlak bir tarafgirlik ve çelişkili tutum olarak değerlendiriyor musunuz?
3- TRT'nin bu tarafgir ve çelişkili tutumdan kurtarılması için bir şey yapmayı düşünüyor musunuz?
4- TRT, başka siyasi partilerin İl, İlçe Danışma Kurullarını haber yapmakta mıdır? Bundan böyle yapacak mıdır?
5- TRT'nin iktidarın borazanı olarak değerlendirilmesine engel olacak bir yayın anlayışıyla yönetilmesini sağlamayı düşünüyor musunuz?"

    Salı, 28 Nisan 2015 12:00

Bağlantılı Konular