Adnan Keskin: “Katil Atatürk’mü, Bayar mı, İnönü mü?”

Genel Başkan Yardımcısı Keskin, Erdoğan’dan, “Alevi olmak, zencilik midir? Aleviliği zencilik kabul ettiğiniz için mi 40 bin Türkmen alevisini katleden Yavuz Sultan Selim’in  adını  3. Boğaz Köprüsüne verdiniz? Ve, Reyhanlı’da bombalı saldırı sonucu hayatını kaybedenlerden  ” Sünni kardeşlerimiz ” diye söz etmeniz, alevilerin canlarının sizce  önemsiz olduğu anlamına mı geliyor” sorularına da cevap istedi

Başbakan Erdoğan’ın sözlerini TBMM’nin gündemine getiren ve sorularının Başbakan Erdoğan tarafından yanıtlanmasını isteyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Keskin’in TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle;

1-“Sayın Başbakan, CHP  Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu için ” Zencilikten beyaz adamlığa geçmek için katiline sığınıyor ” dediniz.

a) Sizce Alevi olmak, zencilik midir?
b) Aleviliği zencilik kabul ettiğiniz için mi, Çaldıran savaşına giderken anadoluda 40 bin Türkmen alevisini katleden Yavuz Sultan Selim’in  adını  3. Boğaz Köprüsüne verdiniz?
c) Reyhanlı’da bombalı saldırı sonucu hayatını kaybedenlerden  ” sünni kardeşlerimiz ” diye söz etmeniz, alevilerin canlarının sizce  önemsiz olduğu anlamına mı geliyor?
d) İslam dünyasının ve müslüman topluluğun, sünnilikten sonraki ikinci büyük kesimini oluşturan alevi camiasına  ve alevi akidesine karşı hep sergilediğiniz  ön yargı ve  çarpık bakışınızın temelindeki etmen nedir?
e) Halkın kardeşliğinden ve toplumsal huzurun sağlanmasından birinci derecede sorumlu kişi olarak  sürdürdüğünüz bu bölücü, ayrıştırıcı ve  dışlayıcı üslup ve politika, sorumlu devlet adamlığı ile bağdaşıyor mu?
f) İktidar olarak 10 yıldan bu yana nimet ve külfet dağıtımında, sizden olmayanları devletten dışlayarak sebep olduğunuz siyasi bölünmeyi, bir de inanç bağlamında gerçekleştirmenin büyük toplumsal kargaşalara neden olabileceğini niçin dikkate almıyor ve önemsemiyorsunuz?

2) Sözünü ettiğiniz ” katil ” kimdir?

a) Dersim Harekatı yapılırken Cumhurbaşkanı olan Atatürk mü?
b) Başbakan olan Celal Bayar mı?
c) CHP’ nin kurumsal kimliği mi?
d) Ya da İsmet  Paşa  mı?”

    Pazartesi, 08 Temmuz 2013 12:36

Bağlantılı Konular