Aliağa Şakran Kadın Kapalı Cezaevi Meclis gündeminde

Musa Çam: "9 Mayıs 2014 tarihinde intihar eden Ayten Akçakoca'nın intiharı ile ilgili etkili bir soruşturma yürütülmüş müdür? Bu mahpusun öldüğü neden kamuoyundan gizlenmiştir?"

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam'ın, Şakran Kadın Kapalı Cezaevi ile ilgili Adalet Bakanı'nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunmuş olduğu soru önergesi şöyle;

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Kenan İpek tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini saygılarımla arz ederim. 21.04.2015

Musa Çam
İzmir Milletvekili

1- Aliağa Şakran kadın kapalı cezaevinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası nedeni ile tutulan kaç mahpus vardır?
2- Aliağa Şakran kadın kapalı cezaevinde ağırlaştırılmış hapis cezasının infazını çekerken 2014 yılı içerisinde intihar eden ve hayatını kaybeden kaç kadın mahpus vardır? Bu mahpus/mahpuslar neden intihar etmiştir?
3- 9 Mayıs 2014 tarihinde intihar eden Ayten Akçakoca'nın intiharı ile ilgili etkili bir soruşturma yürütülmüş müdür? Bu mahpusun öldüğü neden kamuoyundan gizlenmiştir?
4- İntihar eden mahpusun ziyaretçileri intihar tarihinde geriye gidecek şekilde son bir yıl içerisinde kaç kez ziyaretine gelmiştir? Mahpus son bir yıl içinde kaç kez telefon hakkını kullanmıştır? Son bir yıl içinde kendisine toplam ne kadar para yatırılmıştır?
5- Ayten Akçakoca'nın şizofreni hastası olduğu bilgisi doğru mudur, öyleyse bu halde tek kişilik hücreye mi konmuştur? Bu konuda yürütülen bir soruşturma var mıdır? Soruşturmanın sonucu ne olmuştur?
6- İntiharın mahpusun tek başına tutulması ve ağır tecrit altında bırakılması ile bir ilgisi var mıdır?
7- 9 Mayıs 2014 tarihinden sonra Adalet Bakanlığı tarafından Şakran kadın kapalı cezaevi idaresine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının infazı devam eden mahpusların intihar etmelerini önlemek için yeni bir talimat gönderilmiş midir? Gönderilmişse ne gibi tedbirler içermektedir?
8- Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan kadınların intihar etmelerini önleme amacıyla ya da başka bir nedenle; Mayıs 2014 tarihinden / Eylül 2014 tarihine kadar bu mahpusların gece gündüz ayrımı olmaksızın her yarım saatte bir kontrol edildikleri ve geceleri uyurken yarım saatte bir uyandırıldıkları ve kendilerine "İYİ MİSİN" gibi sorular sorulduğu doğru mudur? Bu uygulamanın hukuksal bir dayanağı var mıdır?
9- Adalet Bakanlığının yarım saatte bir yapılan bu uygulamadan bilgisi var mıdır?
10- Bu uygulamanın mahpus kadınların intihar etmemeleri için yapıldığı söylenmektedir. Bu şekilde bir uygulamanın/tedbirin olduğu başka bir hapishane var mıdır?
11- Adalet Bakanlığının geceleri mahpusların yarım saatte bir uyandırılmaları suretiyle ya da sorulan sorulara cevap verdirme suretiyle mahpusların kontrol edilmesi gibi bir talimatı var mıdır?
12- Aynı uygulamanın Eylül 2014 tarihinden bu güne kadar geceleri 1 saat arayla mahpusların kontrol edilmesi şeklinde devam ettiği doğru mudur?  Bu uygulamanın mahpusların bütün uyku düzenin bozduğu ve uykularını sürekli bölmesine rağmen devam ettirilme nedeni nedir?"

    Cuma, 24 Nisan 2015 16:16

Bağlantılı Konular