"Binanın engelli bireylerin kullanımına uygun hale getirilmemesinin nedeni nedir?"

Başka kurumlara "engelliler için erişilebilirlik" kuralları hakkında görüş veren Tanrıkulu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam'a sordu: "Başka kurumlara "engelliler için erişilebilirlik" kuralları hakkında görüş veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kendi binasının engelli bireylere uygun olmadığı iddiası doğru mudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Ayşenur İslam tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Başka kurumlara "engelliler için erişilebilirlik" kuralları hakkında görüş veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kendi binasının engelli bireylere uygun olmadığı iddia edilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Söğütözündeki Genel Müdürlük binasında engellilerin asansörlerin her birinden istediği kata çıkabilmek için 45 dakika asansör sırası beklemesi gerekiyor. Sıra beklemek istemeyen bedensel veya görme engelliler ise ya mesaiden çok önce bakanlığa geliyorlar ya da yoğunluk geçinceye kadar bakanlık girişinde bir yerde beklemek zorunda kalıyorlar. Bina içinde gidecekleri yere zar zor da olsa ulaşan engelliler, sadece bir üst veya bir alt kata gidebilmek için de büyük zorluk çekiyor. Asansörlerde tek ve çift kat ayrımı olduğu için engellilerin gitmek istedikleri kata çıkması için en alt kata inip asansör değiştirmesi gerekiyor. Engelliler Sögütözü'ndeki binaya erişim için otobüs ya da dolmuş hattı da bulunmuyor, binaya ulaşım ya özel araç ya da taksiyle sağlanabiliyor.

Bu bağlamda;
1- Başka kurumlara "engelliler için erişilebilirlik" kuralları hakkında görüş veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kendi binasının engelli bireylere uygun olmadığı iddiası doğru mudur?
2- İddia doğru ise binanın engelli bireylerin kullanımına uygun hale getirilmemesinin nedeni nedir?
3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdürlük binasında engelli bireylerin erişimini kolaylaştıran yönleri nelerdir?
4- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdürlük binası projesi kim/kimler tarafından hazırlanmıştır?
5- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdürlük binası projesi kim/kimler tarafından onaylanmıştır?
6- Genel Müdürlük binasında engellilerin asansörlerin her birinden istediği kata çıkabilmek için 45 dakika asansör sırası beklemesi gerektiği iddiası doğru mudur?
7- İddia doğru ise engellilerin asansörlerin her birinden istediği kata çıkabilmek için 45 dakika asansör sırası beklemesinin gerekçesi nedir?
8- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdürlük binasının "engelliler için erişilebilirlik" yönünden denetlenmemesinin nedeni nedir?
9- Engellilerin Sögütözü'ndeki binaya erişim için otobüs ya da dolmuş hattı da bulunmadığı, binaya ulaşım ya özel araç ya da taksiyle sağlandığı iddiası doğru mudur?
10- İddia doğru ise engellilerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdürlük binasına ulaşımı için otobüs ya da dolmuş hattı konulması girişimde bulunuldu mu? Bulunulmadıysa gerekçesi nedir?
11- İddia doğru ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdürlük binasına ulaşımı için otobüs ya da dolmuş hattı ne zaman konulacaktır?"

    Cuma, 24 Nisan 2015 14:33

Bağlantılı Konular