"Davutoğlu'nun muhalefete yüklenmesi, operasyondaki başarısızlığı örtme gayretinden başka bir şey değildir"

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın cenazesini istismar ettiğini, cami avlusunda siyaset yaptığını söyledi.

Ahmet Davutoğlu'nun, "Bahçeli neden burada yok, Kılıçdaroğlu neden burada yok" diyerek cenaze üzerinden muhalefeti eleştirdiğini söyleyen Hamzaçebi, "Bu, cenazeye saygısızlıktır. Ayrıca şehit Savcı Kiraz'ın cenazesini kullanmak suretiyle polis devleti yasasını meşrulaştırmak istiyor. Şehit olmuş bir insan üzerinden hiç bu kadar siyaset yapılmamıştı." diye konuştu.

Akif Hamzaçebi, şöyle devam etti:

"Sayın Kılıçdaroğlu, cenaze evine giderek taziyede bulundu. Adliyeye giderek yargı camiasına başsağlığı dileyen tek liderdir. Bu insan hepimizin savcısı. Ona yapılan saldırı hepimize yapılmıştır. Fıtratta cami avlusunda siyaset yapmak yoktur.

Böyle bir operasyonla ilgili soru işaretlerinin aydınlatılmasını istemek kadar doğal bir şey yok. Bu operasyonda kuşku vardır. Bunları aydınlatmak yerine Davutoğlu'nun muhalefete yüklenmesi, operasyondaki başarısızlığı örtme gayretinden başka bir şey değildir.

Savcı kurtarılamıyor, buna rağmen Sayın Cumhurbaşkanı emniyet teşkilatını kutluyor. Arandığı ortaya çıkan örgüt mensubu neden istihbarat tarafından takip edilmiyor."


Ömrü bir sabun köpüğünün ömrü kadardır
Davutoğlu'nun birbiri ardına ekonomik paketler açıkladığını belirten Hamzaçebi, "Açıkladığı paketlerin ömrü bir sabun köpüğünün ömrü kadardır. Daha önce iki kez açıkladı. Kimsenin aklında o paketlerden bir şey kalmadı. Yanına 7 bakan almış, paketin zayıflığını bakanlarla gidermeye çalışıyor." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun emekliye yılda iki ikramiye açıklamasının ardından Davutoğlu'nun emekli maaşlarında 100 lira artış yapacaklarını, sosyal güvenlik destek pirimini yüzde 10'a indireceklerini söylediğini belirten Hamçzaçebi, bunun panik psikolojisi olduğunu söyledi.

Sosyal güvenlik destek priminin yüzde 35'ten yüzde 15'e indirilmesinin, partisinin Anayasa Mahkemesi'ne başvurusu sonucu gerçekleştiğini belirten Hamzaçebi, "Şimdi bizim korkumuzdan yüzde 10'a indiriliyor. Biz bu pirimi sıfıra indireceğiz." dedi.

Akif Hamzaçebi, Davutoğlu'nun büyüme oranlarını değerlendirirken, gelişmekte olan ülkeleri değil, Avrupa ülkelerini örnek gösterdiğini söyledi. Hamzaçebi, gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında Türkiye'nin büyüme oranının çok altlarda olduğunu kaydetti.

Davutoğlu'nun, "Türkiye'de istihdam sorunu varmış gibi algı oluşturulmaya çalışılıyor" dediğini ifade eden Hamzaçebi, "Herkesin işi gücü var zannediyor. Başbakan olduktan sonra vatandaşı unuttu." dedi.

Terör örgütü üyeleri etkisiz hale getirilebilirdi
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hamzaçebi, İstanbul Adliyesi'ndeki operasyonda, havalandırma sistemi kullanılarak terör örgütü üyelerinin etkisiz hale getirilebileceğini söyledi.

Söz konusu terör örgütü üyelerinin adliyeye silahlarla nasıl girdiğinin de bir soru işareti olduğunu belirten Hamzaçebi, bütün bunların açıklanması gerektiğini dile getirdi. Hamzaçebi, "Polis devleti yasası yürürlüğe girmediği halde polisin kullanamadığı bir yetkisi var mı? Polis, 'Bu yasa olmaması nedeniyle ben şunu yapamadım' diyor mu?" dedi.

Hamzaçebi, Davutoğlu'nun "operasyon talimatını ben verdim" açıklamasını da eleştirerek, bir Başbakan'ın böyle teknik bir konuda karar vermesini skandal olarak değerlendirdiğini söyledi.

Elektrik kesintisi
Elektrik kesintilerine de değinen Hamzaçebi, teknik olarak bu kadar büyük bir elektrik kesintisinin ancak 1000 Megawatt civarındaki santralin sistem dışına çıkmasıyla yaşanacak frekans düşüklüğü ile mümkün olabileceğini, bu tür durumların önüne geçebilmek için sistemin kendi içinde önlemler alınabileceğini ifade etti. Hamzaçebi, Türkiye'deki enerji sisteminde bunların hiçbirinin bulunmadığını söyledi.

Son dönemde çıkan yasaları da eleştiren Hamzaçebi, "Ya Cumhurbaşkanı'na örtülü ödenek veriliyor ya kızının vakfına bütçeden para aktarılıyor ya da oğlunun vakfına üniversite kuruluyor" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 02 Nisan 2015 16:10

Bağlantılı Konular