Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu'na taziye ziyaretinde bulundu

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Sayın Başbakan neyi unutur, neyi unutmaz ben onu bilmiyorum. Benim bildiğim bir şey var. Daha cenaze defnedilmeden siyaset yapmak kadar ahlaksızlık olmaz" dedi ve Genel Sekreter Gürsel Tekin'in de hazır bulunduğu Başsavcı Salihoğlu'na ziyaretten sonra açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kemal Kılıçdaroğlu: Başsağlığı dileklerimizi ilettik. Bütün adalet camiasının başısağolsun. Çok üzücü bir olay. İnşallah bir daha tekerrür etmez. Olayın ayrıntılarını öğrenmeye çalıştık ve kendilerine şunu söyledik. Bunu soruşturacak olanlar yine sizlersiniz. İnşallah kısa süre içinde bütün ayrıntılar ortaya çıkar ve bizlerde bir daha terörün olmaması, terörün yaşanmaması için hep beraber çaba harcarız.

Gerçekten de Türkiye terörden çok çekti değerli arkadaşlarım çok çekti. Büyük acılar yaşadık. Bir savcı arkadaşımız bir olayı soruşturuyor ve siz içeri girip bunu esir alıyorsunuz. Silah zoruyla bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz ve bunu şehit ediyorsunuz. Bu kabul edilebilir bir olay değildir. Bir hukukçuya adaleti arayan, adaleti sağlayan, gerçekleştirmek isteyen bir kişiye karşı böyle bir terör olayının yapılması, gerçekleştirilmesi hepimizin vicdanında derin yaralar açmıştır. Kısaca bunu ifade etmek isterim.

Tabi biraz sonra evine uğrayacağız. Ben eşini ve Sayın Başsavıcıyı daha önce dün gece aramıştım. Bugünde uğrayıp başsağlığı dileklerimizi ileteceğiz. Türkiye'nin başısağolsun.

Soru: Efendim Sayın Başbakan az önce açıklama yaptı sizin dün paylaştığınız twitterdaki paylaşımlarınızla ilgili. Bu da dünkü yaşanan olay gibi unutulmayacak mesajlardı dedi. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Kemal Kılıdaroğlu: Sayın Başbakan neyi unutur, neyi unutmaz ben onu bilmiyorum. Benim bildiğim bir şey var. Daha cenaze defnedilmeden siyaset yapmak kadar ahlaksızlık olmaz kimse kusura bakmasın. Cenaze daha defnedilmemiş. Siyaset yapmanın yeri midir? Ateş düşmüş bir yere, adalet camiasına ateş düşmüş, insanlar üzülüyorlar. Teröre hepimiz lanet okuyoruz. Kalkmışsınız daha cenaze kalkmadan cami avlusunda siyaset yapıyorsunuz. Bu doğru değil. Türkiye bunları aşmak zorundadır. Hepimizin yüreği yanıyor. Bir evladımız şehit edildi. Hepimiz üzülüyoruz. Biz bunları bırakmışız bir tarafa, daha doğrusu Sayın Davutoğlu bütün bunları bir tarafa bırakmış muhalefeti suçlayacak. Bu kadar siyaset ucuz olmamalı. Siyaset farklı bir şeydir. Siyaset sorumluluk taşımak demektir. Bizim milletimize karşı, ülkemize karşı, insanımıza karşı bir sorumluluğumuz var. Bu sorumluluk bilinci içinde bizim hareket etmemiz lazım. Terör eğer bir insanlık suçuysa ki öyledir. Hepimizin bu konuda ortak tavır takınması lazım. Beni suçluyor. Beni suçlamakla eline ne geçecek ki senin? Yazık günahtır. Türkiye'nin ayrışmaya değil beraber olmaya, birlik olmaya, teröre karşı ortak mücadele etmeye ihtiyacı var. Biz bu ihtiyacı gidermek zorundayız.

O nedenle Sayın Davutoğlu söylemiş canı sağolsun. Allah ıslah etsin ne söyleyeyim.

Teşekkür ederim arkadaşlar."

    Çarşamba, 01 Nisan 2015 11:50

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica