Ağbaba, Kaç-Ak Saray nasıl sade bir hayat yaşanabileceğini Başbakan Davutoğlu'na sordu

Veli Bağbaba: "Hanehalkı istatistiklerine göre yoksul bir ailenin hane gelirinin yüzde 20'sini mutfağa harcadığı, asgari ücretin beşte birinin yaklaşık 190 TL olduğu ve Kaç-Ak Saray'ın 650 metrekarelik mutfak maliyetinin, 34 bin 210 asgari ücretle çalışan işçinin ve 136 bin 840 kişinin mutfak giderine denkliği göz önüne alınırsa, Kaç-Ak Saray'da sade bir yaşam sürüldüğüne dair bir algı oluşabilir mi?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Veli Ağbaba
Malatya Milletvekili

Son günlerde yazılı ve sosyal medyada, Kaç-Ak Saray'da Tayyip Erdoğan ve ailesinin sade ve doğal hayat yaşadığına, israf karşıtı tutumlarına, sofralarının çok sade olduğuna ve bu nedenle halkın vergileriyle karşılanan ev giderlerinin minimum seviyede kaldığına yönelik haberler yer almaktadır.

Bu çerçeveden hareketle;
1- Kaç-Ak Saray'ın 3 bin ağacın kesildiği bir doğa katliamıyla yapılması hangi açıdan doğa hayatına dönüşü anlatmaktadır?
2- Kaç-Ak Saray'ın tuvaletlerinde bir metrekaresi 300 avro olan ipekli duvar kağıdının kullanılması hangi doğallığın göstergesidir?
3- 6,5 milyon liraya yapılan ve 65 konutun mutfağına denk büyüklükte olan kaçak mutfağa yapılan maliyet hangi doğal ve sadeliği anlatmaktadır?
4- Hanehalkı istatistiklerine göre yoksul bir ailenin hane gelirinin yüzde 20'sini mutfağa harcadığı, asgari ücretin beşte birinin yaklaşık 190 TL olduğu ve Kaç-Ak Saray'ın 650 metrekarelik mutfak maliyetinin, 34 bin 210 asgari ücretle çalışan işçinin ve 136 bin 840 kişinin mutfak giderine denkliği göz önüne alınırsa, Kaç-Ak Saray'da sade bir yaşam sürüldüğüne dair bir algı oluşabilir mi?"

    Çarşamba, 01 Nisan 2015 14:17

Bağlantılı Konular