CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önseçime girdi

CHP'de ön seçim yapıldı, demokrasi şöleni gerçekleşti, oy vermek için geldiği Atatürk Lisesinde coşku, sevgi, alkış ve "Başbakan Kemal" sloganlarıyla karşılanan Kemal Kılıçdaroğlu oyunu Ankara'da Atatürk Lisesi'nde "Hayırlı olsun" diye kullandı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Listeye girmek veya girmemek bir sonuçtur. Asıl olan CHP'li olmaktır. Listeye girsin veya girmesin, bütün aday adaylarının aynı çalışmayı seçimlerde de yapmaları, benim en büyük arzumdur. Çünkü önemli olan ülkenin, demokrasinin güçlenmesidir." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, oy kullandığı Atatürk Lisesi'nden ayrılırken partililer ve vatandaşlar "Başbakan Kemal" sloganları atarak, sevgi gösterilerini sürdürdü.

CHP'nin yaklaşık 760 bin üyesi Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara 1 ve 2. Bölge, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Erzincan, Giresun, Isparta, İstanbul 1, 2 ve 3'üncü bölge, İzmir 1 ve 2'nci bölge, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Manisa, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Samsun, Sinop, Sivas, Uşak ve Yozgat'ta  oyunu  kullandı, kendilerini TBMM'de temsil edecek Milletvekili adaylarını seçti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'da  CHP'de milletvekili adaylarının belirlenmesi için alınan ön seçim kararı doğrultusunda, Atatürk Lisesi'nde 46 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Oy kullanma işlemenin ardından, basın mensuplarının "Adayların belirlenmesinde kriteriniz nedir, oyunuzu neye göre kullandınız?" sorusuna, Kılıçdaroğlu, "O konuda yorum yapmak istemiyorum ama gençlerin ve kadınların seçildiği bir ön seçim olması benim en büyük arzumdu" yanıtını verdi.

"CHP, ön seçimdeki bu çabayı 7 Haziran'da da gösterecek mi? Listeye giremeyenler de bu desteği verecek mi, umutlu musunuz?" sorusuna Kılıçdaroğlu, şu yanıtını verdi:

"Listeye girmek veya girmemek bir sonuçtur. Asıl olan Cumhuriyet Halk Partili olmaktır. Listeye girsin veya girmesin, bütün aday adaylarının aynı çalışmayı seçimlerde de yapmaları, benim en büyük arzumdur. Çünkü önemli olan ülkenin, demokrasinin güçlenmesidir. Biz hep söyledik; 'milletin vekilini, milletin kendisi seçmeli' diye. Bunu CHPdışında hiçbir parti yapmıyor, sadece biz yapıyoruz. Neden biz yapıyoruz? Çünkü biz demokrasiye inanıyoruz, çünkü biz demokrasiyi savunuyoruz. Liderlerin, milletvekili adaylarını getirip, milletin önüne metazori olarak koymaları bizim ağırımıza gidiyor. 55 yerde ön seçim yaptık, bugün 45 yerde hakim gözetiminde yapıyoruz. 1 milyona yakın üye, kendi milletvekilini seçmek için sandık başına gidiyor."

Yeni bir anlayışı tekrar kazandırmak, demokrasiyi güçlendirmek istediklerini belirten Kılıçdaroğlu şunları söyledi; "Vatandaşlarımız geldiler, kendi milletvekillerini seçecekler. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum: Demokrasiye inanan tek parti CHP'dir, demokrasiyi savunan tek parti CHP'dir. Üyeleriyle milletvekili adaylarını seçen tek partiCHP'dir. O nedenle herkesten şunu istiyorum: Bu ülkede demokrasi mi istiyorsunuz? Oyunuzu vereceğiniz yer belli artık. Bunun en somut örneğini burada görüyoruz."

"Örtülü ödenek" tartışmalarıyla ilişkin bir soru üzerine de Kılıçdaroğlu, bununla ilgili yorumları Salı günü yapacağını söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, oy kullandığı okuldan ayrılırken partililer, "Başbakan Kemal" sloganları atarak, sevgi gösterilerini sürdürdü.

    Pazar, 29 Mart 2015 12:28

Bağlantılı Konular