"Cumhurbaşkanı siyasi propaganda yapıyorsa YSK 'ben bunu denetleyemem' diyemez"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, seçim döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidar lehine siyasi propaganda yaptığını ve bunun televizyonlar tarafından yayınlandığını belirterek, "Cumhurbaşkanı siyasi propaganda yapıyorsa YSK ‘ben bunu denetleyemem' diyemez." dedi.

Bülent Tezcan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, seçim takviminin 10 Mart'ta başladığını anımsatarak, siyasi propaganda, açılış, tören ve reklam gibi faaliyetlerin belli esaslara tabi olduğunu söyledi.

Türkiye'de ilk kez bir cumhurbaşkanının aktif olarak propaganda sürecinin içine girdiğini ifade eden Tezcan, "Türkiye'nin anayasasında, siyaset tarihinde olmayan garabetle karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanı açıkça tarafsızlığını ihlal etmektedir ve bunu ikrar etmektedir." diye konuştu.

Seçime ilişkin yasal düzenlemelere göre seçim döneminde televizyonların bütün siyasi partiler için eşit ve dengeli yayın yapma yükümlülüğü olduğunu anlatan Tezcan, bunun iktidar lehine ihlal edildiğini öne sürdü. Tezcan, 10 Mart'ta, TRT Haber'de Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Grup Toplantısı konuşmasının 52 dakika, hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının 59 dakika canlı yayınlandığını, CHP Grup Toplantısının 20, HDP Grup Toplantısının 12 dakika yayınlandığını kaydetti.

Tezcan, 17 Mart'ta ise TRT Haber'de AK Parti Grup toplantısının 56 dakika, hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir açılış töreni konuşmasının 36 dakika, CHP Grup Toplantısının 17 dakika yayınlandığını ifade etti.

Yayın saatleriyle ilgili olarak bugün YSK'ya başvurduklarını belirten Tezcan, "YSK'nın Cumhurbaşkanının faaliyetlerini denetleme yetkisi yok ama seçim sürecini düzenleme ve denetlemeye yetkili. İhlal eden hangi kurum varsa ona karşı önlem almak YSK'nın görevidir. Cumhurbaşkanı siyasi propaganda yapıyorsa YSK ‘ben bunu denetleyemem' diyemez." dedi.

Örtülü operasyon habercisi
Gazetecilerin soruları üzerine, Cumhurbaşkanlığı'na örtülü ödenek kullanma imkanı getiren düzenlemeye ilişkin görüşlerini de açıklayan Tezcan, "Cumhurbaşkanı'na örtülü ödenek ve istihbarat yetkisi vermek demek, örtülü operasyonlar yapacak Cumhurbaşkanı yaratmak demektir. Bu, örtülü operasyonların hazırlığının işaretidir" diye konuştu.

Bülent Tezcan, "Bu Hakan Fidan operasyonu olabilir mi?" sorusunu, "Hakan Fidan üzerinden devlette istihbarat ve yetki çatışması olduğunu görüyoruz. Fidan MİT Müsteşarlığından istifa edip aday adayı oldu, sonra Cumhurbaşkanının baskısıyla geri döndü" şeklinde yanıtladı.

"Nasıl İstihbarat çatışması öngörüyorsunuz?" sorusuna ise Tezcan, "Devleti çökertecek bir çatışma olabilir, ciddi sonuçları olur. Türk demokrasisinin bunu çözeceğine inanıyorum" cevabını verdi.

Bülent Tezcan, Anayasa Mahkemesi'nin düzenlemeyi iptal edeceğinden kuşku duymadıklarını da söyledi.

    Cuma, 27 Mart 2015 10:37

Bağlantılı Konular