"Açılan hakaret davalarının muhalifleri sindirme amaçlı olduğu iddiası doğru mudur?"

Sezgin Tanrıkulu, Başbakana sordu: "Cumhurbaşkanına hakaret davası açılan 182 kişilik listede, 92 kişinin, beş ay önce kurulan Birleşik Haziran Hareketi (BHH) üyesi olduğu haberleri basına yansımıştır. Hakaret davaları açılarak vatandaşların demokratik protesto hakkını kullanması engellenmek mi istenmektedir?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Cumhurbaşkanına hakaret davası açılan 182 kişilik listede, 92 kişinin, beş ay önce kurulan Birleşik Haziran Hareketi (BHH) üyesi olduğu haberleri basına yansımıştır. 16 yaşındaki lise öğrencisi Mehmet Emin Altunses'e açılan hakaret davası da eklendiğinde her yaştan ve her kesimden en az 187 kişiye bu suçlamayla dava açıldığı ortaya çıkmaktadır. Soruşturmaların gerekçeleri ise sosyal paylaşım siteleri olan Instagram, Facebook ya da Twitter üzerinden Cumhurbaşkanı karşıtı söylemde bulunmak, kitap yazmak, haber yapmak (özellikle 17-25 Aralık ve Kaçak Saray haberi), afiş asmak, basın açıklaması okumak ve slogan atmak bulunmaktadır. Soruşturma açılan kişilerin bazılarının ifadeleri alınmış, bazıları gözaltına alınmış, bazıları ise tutuklanmıştır. İstenilen cezalar ise, 6 aydan 5 yıla kadar değişmektedir.

Bu bağlamda;

1- Açılan hakaret davalarının muhalifleri sindirme amaçlı olduğu iddiası doğru mudur?
2- Cumhurbaşkanının dava açmasına konu olan hakaretler nelerdir?
3- Hakaret davaları açılarak vatandaşların demokratik protesto hakkını kullanması engellenmek mi istenmektedir?
4- Cumhurbaşkanının beğenmediği yazıları yazan, haberleri yapan gazeteciler suç mu işlemektedir?
5- Vatandaşın vergileri ile yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayının yapılmasını eleştirmek düşünce ve düşünceyi yayma özgürlüğü kapsamında değil midir? Değilse, sebebi nedir?
6- Gazeteci, yazar ve demokratik protesto hakkını kullanmak isteyen vatandaşlar eleştirilerini nasıl yapmalıdır? Hangi cümleleri kullanma hakkına sahiptirler?"

    Cuma, 27 Mart 2015 11:59

Bağlantılı Konular