Tanrıkulu: "Büfeyi içki satmaması konusunda tehdit eden kişiler kimlerdir?"

Sezgin Tanrıkulu, Başbakana sordu: "Dalyan'daki Atatürk ve Gürpınar Caddeleri üzerindeki, bazı içki ve sigara satışı yapan büfelerin ve marketlerin içki ve sigara satışı yapılmaması konusunda tehdit edildiği iddiası doğru mudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Basına yansıyan haberlere göre Dalyan'daki Atatürk ve Gürpınar Caddeleri üzerindeki, bazı içki ve sigara satışı yapan büfe ile marketlere, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce, zarfının üzerinde, "Lütfen dükkanınızda alkol ve sigara satmaktan vazgeçin. Çünkü bu size ve çevrenize çok zararlıdır ve günahtır. Allah size bunun hesabını mutlaka sorar, para kazanamam diye korkmayın. Çünkü helal yolu tutarsanız Allah işlerinizde bereket verir. Saygılarla" yazılı, CD bırakıldığı iddia edilmektedir.

Bu bağlamda;

1- Dalyan'daki Atatürk ve Gürpınar Caddeleri üzerindeki, bazı içki ve sigara satışı yapan büfelerin ve marketlerin içki ve sigara satışı yapılmaması konusunda tehdit edildiği iddiası doğru mudur?
2- İddia doğru ise, büfeyi içki satmaması konusunda tehdit eden kişiler kimlerdir?
3- İddia doğru ise, olay sonrası alınan tedbirler nelerdir?
4- İddia ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır?
5- Başlatılmışsa, soruşturmanın akıbeti nedir
6- 2010-2015 yılları itibariyle Akdeniz ve Ege Bölgesindeki turistik yerlerde içki satışı yapan yerlerde tehdit olayları yaşanmış mıdır? Yaşanmışsa, tehdit olayı ne zaman ve nerede yaşanmıştır?
7- Yetkili makamlardan izin alınarak içki satışı yapan yerlerde yaşanan tehditler hususunda neden önlem alınmamaktadır?"

    Perşembe, 26 Mart 2015 11:34

Bağlantılı Konular