Gök: "AKP'den büyük kaçış başlamıştır"

CHP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök, iktidar partisindeki yolsuzluk ve kirli ilişkiler ağında artık mızrağın çuvala sığmadığını belirtirken, "AKP'den kaçış başlamıştır." dedi.

Yıllarca Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ilgili önemli iddiaları siyasetin gündemine getiren Gök, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Gökçek arasında patlayan kavgayı, "Gökçek ne yapmışsa hükümetin bilgisi ve himayesinde yapmıştır" tespitiyle yorumladı.

Levent Gök'ün değerlendirmesine öne çıkan başlıklar şöyle:

Her türlü usulsüzlüğün merkezi
"Bir kere Melih Gökçek yıllarca hükümetin himayesinde Ankara'da her türlü usulsüz işlemin merkezi olmuştur. Ankara'nın önemli projelerinin tümünde yandaşlar kayırılmış, kentsel dönüşüm projeleriyle büyük mağduriyetler yaratılmıştır.

Tüm ihaleler denetim dışı
Ancak yaratılan mağduriyetlerin yanında bir başka önemli konu vardır. Verilen ihalelere ile aynı zamanda yandaşlara da büyük rant sağlanmış, önemli ihaleleri belediye şirketleri alarak, daha sonra kendi yandaş şirketlerine dağıtmış ve bu şirketlerin denetlenmemesi nedeniyle belediyenin yapmış olduğu bütün ihaleler denetim dışı kalmıştır.

Ankara halkına proje yükü
Ankara Metrosu, Kızılırmak'tan su getirilmesi, alt-üst geçitler sık sık yapılan yol- kaldırım çalışmaları ile yargıdan dönen; çağdaş mimari anlayış ve kent estetiği ile uyuşmayan çok sayıda projelerle Ankara halkına ciddi yükler de getirilmiştir.

İçişleri Bakanlığı'nın soruşturma engeli
Bu konuda sayısız kez savcılığa yapmış olduğumuz başvuruların tamamı İçişleri Bakanlığı'nın gerekli izini vermemesi sebebi ile hukuksal açıdan yürüyememiştir. Yani Melih Gökçek ne yapmışsa, ne yapıyorsa aslında hükümetin bilgisi ve himayesi dahilinde yapmıştır.

Saklaması ayrı vahamet
Şimdi aynı zamanda hükümet sözcüsü de olan Sayın Arınç'ın söylemiyle ortaya dökülen bu ilişkiler, bizim açımızdan bilinmeyen konular değildir. Ama ne sebeple olursa olsun şimdi bir hükümet üyesi bunları söylüyorsa ve şimdiye kadar saklıyorsa bu da ayrı bir vahamettir.

Baraj patladı, kaçış başladı
Yaşananları seçim sürecindeki siyasi tabloda yorumlarsak, çok net olarak şunu söyleyebiliriz ki, barajın kapağı patlamıştır. Bunun sonucunda da AKP'den büyük kaçış başlamıştır. Yolsuzluklar ve kirli ilişkiler ağında artık mızrak çuvala sığmamaktadır.

Tanıklığa hazırım
Bilindiği gibi yıllarca belgeleriyle birlikte bu iddiaların seslendiricisi ve takipçisi olan bir siyasetçi oldum. Şimdi ben Cumhuriyet Savcılarının başlatmış olduğu soruşturmada tanık olarak ifade vermeye de hazırım. Umarım bu soruşturma da kapatılmak üzere açılmamıştır."

    Çarşamba, 25 Mart 2015 13:20

Bağlantılı Konular