Tanrıkulu: "Düzce Yığılca İlçesinde kızamık salgını olduğu iddiası doğru mudur?"

Sezgin Tanrıkulu: "Gökçeağaç, Sarıkaya ve Belen köylerindeki okullarda gerçekleştirilen sağlık taramasında bazı öğrencilerde kızarıklığa rastlanmasından sonra numunelerin laboratuvarda incelendiği kaydedilen açıklamada, "Tetkiklerde bulaşıcı hastalığa rastlanılmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle korkulacak durum olmadığı beyan edilmektedir." ifadesine yer verilmiştir. Bu durumda, bazı öğrencilerdeki kızarıklığın sebebi nedir?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı  Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Gökçeağaç, Sarıkaya ve Belen köylerindeki okullarda gerçekleştirilen sağlık taramasında bazı öğrencilerde döküntü ve kızarıklığa rastlandığı, bu nedenle ilçedeki ilk ve orta dereceli okulların iki gün tatil edildiği haberleri basına yansımıştı.

Öğrencilerden alınan numunelerin laboratuvarda incelendiği kaydedilen açıklamada, "Tetkiklerde bulaşıcı hastalığa rastlanılmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle korkulacak durum olmadığı beyan edilmektedir. Kamuoyuna ve halkımıza duyurulur" ifadesine yer verilmiştir.

Düzce Yığılca İlçesinde bazı öğrencilerde kızarıklık görülmesi üzerine kızamık salgınından şüphelenilmiş, taşımalı eğitimin yaygın olduğu ilçede salgın ihtimaline karşı ilk ve orta dereceli okullar iki gün tatil edilmişti.

Bu bağlamda;
1- Gökçeağaç, Sarıkaya ve Belen köylerindeki okullarda gerçekleştirilen sağlık taramasında bazı öğrencilerde döküntü ve kızarıklığa rastlanması ve bu nedenle ilçedeki ilk ve orta dereceli okulların iki gün tatil edilmesinden sonra öğrencilerden alınan numunelerin laboratuvarda incelendiği kaydedilen açıklamada, "Tetkiklerde bulaşıcı hastalığa rastlanılmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle korkulacak durum olmadığı beyan edilmektedir. Kamuoyuna ve halkımıza duyurulur" ifadesine yer verilmiştir. Bu durumda, bazı öğrencilerdeki döküntü ve kızarıklığın sebebi nedir?
2- Düzce Yığılca İlçesinde kızamık salgını olduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, kızamık salgını ile ilgili alınan tedbirler nelerdir?
3- Türkiye genelinde illere göre, 2002-2015 yılları arasında görülen kızamık salgını sayısı kaçtır?
4- Türkiye genelinde illere göre, 2002-2015 yılları arasında kızamıktan hayatını kaybeden çocuk ve genç sayısı nedir?"

    Çarşamba, 25 Mart 2015 11:02

Bağlantılı Konular