"İstanbul'da Bodrum katlar iskan edilebilir notu eklenen imar planları hangileridir?"

Sezgin Tanrıkulu, Başbakana sordu: "İstanbul Üsküdar Ünalan Mahallesi'nde inşaatı devam eden Emaar Square projesinin yükseldiği 191 pafta 70 ada 146-147-148 parselde yer alan arazinin, Dubai Şeyhi Muhammed bin Raşid el Maktum'un şirketi Emaar'a satılmaya zorlandığı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, konu ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, akıbeti nedir?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

İstanbul Üsküdar Ünalan Mahallesi'nde inşaatı devam eden ve 'konut, alışveriş merkezi, rezidans ve otelden' oluşan Emaar Square projesi kapsamında, İmar Kanunu ve İstanbul İmar Yönetmeliği'ne aykırı imar planı sayesinde, 3,00 emsali bulunan Çamlıca eteklerindeki 66 dönümlük araziye tam 800 bin metrekare alan inşa edilmektedir.

Bu bağlamda;
1- Emaar Square projesinin yükseldiği 191 pafta 70 ada 146-147-148 parselde yer alan arazinin, Dubai Şeyhi Muhammed bin Raşid el Maktum'un şirketi Emaar'a satılmaya zorlandığı iddiası doğru mudur?
2- İddia doğru ise, konu ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, akıbeti nedir?
3- Emaar Square projesinin yükseldiği arazi için yapılan imar plan tadilatının, şehircilik ilkeleri ve planlama esasları açısından uygun olmadığı belirtilmesine rağmen nasıl onaylanmıştır?
4- Dubai Şeyhi Muhammed bin Raşid el Maktum'un şirketi Emaar'a ayrıcalıklı imar planı uygulandığı iddiası doğru mudur?
5- İstanbul'da binaların taban alanları irtifa serbest ise yüzde 25'i geçen imar planları hangileridir?
6- İstanbul'da Bodrum katlar iskan edilebilir notu eklenen imar planları hangileridir?
7- Emaar Square projesinin yükseldiği arazi için yapılan imar planında "Ticaret+Turizm Tesis Alanı içinde istenirse konut yapılabilir" notu ile fiyatı 1 milyon 300 bin Dolara kadar çıkan dairelerin yapılmasının önünün açıldığı iddiası doğru mudur?
8- Emaar Square projesinin yükseldiği arazi için yapılan imar plan notunda "-±0.00 kotu E-5'e bağlantı tarafındaki yoldan alınacaktır. -±0.00 kotu altında kalmak koşulu ile parselin tamamına inşaat yapılabilir ve yapı yaklaşma mesafesi aranmaz" denilerek yasaya aykırı ve emsal arttırıcı inşaat yapılmasının önünün açıldığı iddiası doğru mudur?
9- İddia doğru ise, hangi gerekçeler ile yapılmıştır?
10- İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbul Büyükşehir Emaar Square projesinin yükseldiği arazi için yapılan imar plan tadilatı kararını hangi uzman teknik ekip raporuna dayanarak almıştır?"

    Çarşamba, 25 Mart 2015 10:56

Bağlantılı Konular