Tanrıkulu: "Hayatını kaybetmiş kaç çiftçiye Ziraat Bankasından ödeme yapılmıştır?"

Sezgin Tanrıkulu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker'e sordu: "Hayatını kaybetmiş binlerce çiftçiye Ziraat Bankasından nasıl ödeme yapılmıştır? Hayatını kaybeden çiftçilerin veri tabanından silinmemesinin nedeni nedir?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi EKER tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Sayıştay Denetim Raporu'nda yer alan tespitlere göre, öldüğü halde kayıtları silinmediği için binlerce kişiye destek parası verildiği iddia edilmektedir. Sayıştay, "Ziraat Bankası'nın kayıtlarında görünüp de kurumun listesinde yer almayan 29 bin 670 ölen kişi, kurum listesinde yer alıp da Ziraat Bankası verilerinde bulunmayan 19 bin 670 ölen çiftçi olduğu tespit edilmiştir." denildi. Ziraat Bankası kayıtlarında 90-104 yaş arasında olan 10 bin 100 çiftçiye de tarımsal destek parası ödendi. 85-89 yaş arasındaki 43 bin 59 çiftçi de bu ödemeden yararlandı. Sayıştay raporunda ‘'ölen ve 1911-1930 doğumlu çiftçilerle ilgili olarak güncelleme yapılmayarak risk oluştuğu, ölen çiftçilerin sistemden düşülerek ayrı bir veri tabanında takip edilmediği, ölenlerin TC kimlik numaraları kullanılarak dilekçelerinin kaydedildiği, bu dilekçelerin ölüm tarihinden sonraki tarihleri içerdiği belirlenmiştir."

Bu bağlamda;
1- Ziraat Bankası kayıtlarında 90-104 yaş arasında olan 10 bin 100 çiftçiye de tarımsal destek parası ödendiği; 85-89 yaş arasındaki 43 bin 59 çiftçi de bu ödemeden yararlandığı iddiası doğru mudur?
2- İddia doğru ise hayatını kaybetmiş binlerce çiftçiye Ziraat Bankasından nasıl ödeme yapılmıştır? Hayatını kaybetmiş kaç çiftçiye Ziraat Bankasından ödeme yapılmıştır?
3- Hayatını kaybeden çiftçilerin veri tabanından silinmemesinin nedeni nedir?
4- Hayatını kaybeden çiftçilerin veri tabanından silinmemesinde sorumluğu olan kamu görevlileri kimlerdir?
5- Tarımsal destek kredileri ödemesi için dilekçe alınırken neden dilekçeyi veren kişinin kimlik kontrolü yapılmamaktadır?
6- Ziraat Bankası tarafından yapılan tarımsal destek kredisi ödemelerinde neden kimlik kontrolü yapılmamıştır?
7- Tarımsal destek kredisi usulsüzlüğünün yol açtığı kamu zararı tutarı ne kadardır?
8- Tarımsal destek kredisini usulsüzlüğü kamu görevlileri ile organize bir şekilde mi gerçekleşmiştir?
9- Tarımsal destek kredisini usulsüzlüğü ile ilgili hakkında soruşturma başlatılan kamu görevlileri kimlerdir?"

    Cumartesi, 21 Mart 2015 10:21

Bağlantılı Konular