"Yükseköğretime Geçiş Sınav sorularının gizli tutulmasının gerekçesi nedir?"

Sezgin Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı'na sordu: "ÖSYM tarafından Twitter'da bazı kullanıcıların yazdıkları görüşler nedeniyle engellenmesinin sebebi nedir? ÖSYM tarafından Twitter'da bazı kullanıcıların yazdıkları görüşler nedeniyle engellenmesi talimatını kim ya da kimler vermiştir? ÖSYM tarafından Twitter'da uygulanan engelleme kaldırılacak mıdır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

15 Mart Pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) ardından, gizli tutulan soruların internete sızması, kopya çekildiği iddialarının gündeme gelmesiyle Twitter'da bazı kullanıcıların yazdıkları görüşler nedeniyle ÖSYM tarafından engellendiği haberleri basına yansımıştır. Konu ile ilgili olarak ÖSYM tarafından "Sosyal medyada ÖSYM'ye yönelik ağır hakarette bulunan, doğru olmayan kopya iddiaları konusunda görüşlerini söyleyen veya başkalarının yazdıklarını paylaşanların hesabımıza ulaşmasını engelliyoruz. açıklaması yapılmıştır.

Bu bağlamda;

1- ÖSYM tarafından Twitter'da bazı kullanıcıların yazdıkları görüşler nedeniyle engellenmesinin sebebi nedir?
2- ÖSYM tarafından Twitter'da bazı kullanıcıların yazdıkları görüşler nedeniyle engellenmesi talimatını kim ya da kimler vermiştir?
3- ÖSYM tarafından Twitter'da uygulanan engelleme kaldırılacak mıdır?
4- Sosyal medyada ÖSYM'ye yönelik ağır hakarette bulunmayan ve sadece yaşadığı durumu ifade etmeye çalışan ya da bilgi almaya çalışan vatandaşların da ÖSYM tarafından Twitter'da engellendiği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, bu engelleme kaldırılacak mıdır?
5- Vatandaşların sosyal medya aracılığıyla ÖSYM'ye ulaşmaya çalışması neden engellenmektedir?
6- Yükseköğretime Geçiş Sınav sorularının gizli tutulmasının gerekçesi nedir?
7- Yükseköğretime Geçiş Sınav soruları, sınavlardaki şaibeli, hatalı soruları ve sorulara dair eksikliklerin üzerini örtmek için mi uygulanmaktadır?
8- 15 Mart Pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) ardından, gizli tutulan soruları internete sızdıran kişiler kimlerdir?
9- 15 Mart Pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı ile ilgili yapılan şikayet sayısı kaçtır?
10- 15 Mart Pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı ile ilgili yapılan şikayetler ile ilgili olarak yapılan işlemler nelerdir?
11- 15 Mart Pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı ile ilgili yapılan şikayetlerin içerikleri nelerdir?
12- Öğrencilerin ÖSYM'yi eleştiri hakkının "hakaret"  gerekçesiyle engellenmesi insan hakları ihlali değil midir?
13- Sosyal Medyada ÖSYM'ye ağır hakaret yapıldığı tespiti kim ya da kimler tarafından yapılmaktadır?
14- 15 Mart Pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı ile ilgili yapılan kopya şikayetinin Türkiye genelinde iller itibariyle sayısı kaçtır?
15- 15 Mart Pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı ile ilgili yapılan kopya şikayeti ile ilgili yapılan işlemler nelerdir?"

    Cuma, 20 Mart 2015 10:29

Bağlantılı Konular