"Gazi Üniversitesi, Gezi eylemlerine katıldığı için bir öğrenciye saldıran "reis" lakaplı saldırganı koruyor mu?"

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, iddiaları yazılı soru önergesiyle Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sordu.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün soru önergesi şöyle;

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

Levent Gök
Ankara Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

Basına yansıyan bilgilere göre, Ankara'da Gazi Üniversitesi öğrencisi 19 yaşındaki Miraç Dursun, Gezi Parkı eylemlerine katıldığı gerekçesiyle sağ görüşlü olduğu bilinen "Reis" lakaplı bir öğrenci tarafından darp edilmiş ve sol gözünü kaybetmiştir.

Bu bağlamda;
1- 23 Haziran 2014 tarihinde, Gazi Üniversitesi Çubuk yerleşkesinde meydana gelen bu olayla ilgili olarak okul tarafından ne işlem yapılmıştır?
2- Miraç Dursun'un olay günü, "reis" lakaplı olduğu belirtilen Öğrenci Konseyi Başkanı İsmail Taşer ve beraberindeki yaklaşık 10 kişi tarafından dışarı çıkarıldığı ve Taşer'in "Sen Gezi Eylemlerine mi katıldın?" diye soru sorduğu, ardından Dursun'un gözlüğünü çıkardıktan sonra gözünü yumrukladığı doğru mudur?
3- Daha önce göz tansiyonu ameliyatı geçirmiş olan Dursun'un delici göz yaralanması sebebiyle kaldırıldığı hastanede ameliyata alındığı, ancak gözünü yitirdiği doğru mudur?
4- Dursun'un kendisini darp eden Taşer'den davacı olması üzerine tutuklanan Taşer'in adli kontrol tedbirleriyle tahliye edildiği doğru mudur? Taşer'in itirazları üzerine yapılan tetkik ve incelemelerde göz ameliyatını yapan Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ankara Adli Tıp Şube Müdürlüğü raporlarında Dursun'un sol gözünün görme işlevini tamamen yitirmesinin darptan ötürü olduğunun belirtildiği doğru mudur?
5- Buna göre saldırganın konumu nedir? Tutuklu mudur, yoksa serbest midir? Okula devam etmekte midir? Okula devam zorunlu mudur? Üniversite Yönetimi tarafından soruşturmanın geciktirildiği yolundaki iddialar doğru mudur?
6- Miraç Dursun'un Üniversite yönetiminin soruşturmayı geciktirerek sanık öğrencinin mezuniyetini sağlamak istedikleri iddiasıyla Üniversite Yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunduğu doğru mudur?
7- Suç duyurusundan sonra okul yönetimiyle görüşmek isteyen baba-oğul Dursun'ların okul güvenlik görevlileri tarafından engellendiği doğru mudur?
8- Olayın bütün yönleriyle ilgili adli ve idari inceleme ve soruşturma başlatılması için ilgililere bir talimat vermeyi düşünüyor musunuz?"

    Çarşamba, 18 Mart 2015 16:11

Bağlantılı Konular