Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı

"Evlerinden kilometrelerce  ötede can veren, Anadolu'nun ayakkabısı delik, yüreği çelik evlatları kanlarıyla, canlarıyla  topraklarımız savundu, onbinlercesi şehit veya gazi oldu. Ama sadece bizim tarihimize değil, dünya tarihine de altın harflerle Çanakkale geçilmez diye yazdırdılar" diyen CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun mesajı şöyle:

"Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nün 100. yıldönümünde  merhaba Çanakkale, merhaba Trakya, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıldönümünde  merhaba Çanakkale, merhaba Anadolu.

Ve,  merhaba Mustafa Kemal, merhaba Türkiye…

100 yıl önce topraklarımıza göz dikenler, dünyanın en güçlü donanması ve yenilmez denilen ordularıyla saldırıya geçtiler,  karşılarında, tarihe "Geçilmez" diye kaydedilen Çanakkale'yi buldular.

Başlarında Mustafa Kemal, genci yaşlısı, kadını erkeği ile, kurulacak Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlık çekirdeği olan halkımız  eşsiz bir direniş sergiledi Çanakkale’de.

Evlerinden kilometrelerce  ötede can veren, Anadolu'nun ayakkabısı delik, yüreği çelik evlatları kanlarıyla, canlarıyla  topraklarımız savundu, onbinlercesi şehit veya gazi oldu. Ama sadece bizim tarihimize değil, dünya tarihine de altın harflerle Çanakkale geçilmez diye yazdırdılar.

Bu destan mazlumun, zalime, vatanseverin işgalciye,  yurtseverin işbirlikçiye direnişinin de sembolü oldu.

Şehit ve gazilerin kanlarıyla sulanan, her metre karesine 6 bin merminin düştüğü Çanakkale, bir ulusun kendi kaderini tayin etmesinin de tarihi örneği olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan, Bağımsızlık aşkıyla cepheye koşanlar, en kötü şartlarda, en üstün mücadeleyle, ulusal kurtuluş savaşının da işaretini verdiler, temellerini attılar. Bu temeli atarken, kardeşçe yaşama ülküsünü,  ulus  olma bilincine dönüştürdüler.

Bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün simgesi, şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti olan yurdumuzu, Cumhuriyetimizi bugün de aynı ruh ve anlayışla korumak hem temel sorumluluğumuz, hem de bu konudaki kararlılığımızın göstergesidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Çanakkale Zaferi'nin ve Şehitler Günü'nün 100. yıl dönümünde Ulu Önder Atatürk'ü, kahraman silah arkadaşlarını, yurt sevgisinin, bağımsızlık ile özgürlüğün ölümsüzleşen simgeleri olan şehitlerimizle gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, anma törenlerine katılan herkesi saygı ve sevgi ile selamlıyorum."

    Çarşamba, 18 Mart 2015 11:41

Bağlantılı Konular