Tanrıkulu: "İstanbul Sarıyerde kaç metrekare park ve yeşil alan bulunmaktadır?"

Sezgin Tanrıkulu, Çevre ve Şehircilik Bakanı'na sordu: "İstanbul Sarıyer İstinye Bayırı'nda yer alan yaklaşık 158,500 m2'lik araziye otel, apart otel yapılması çevrenin doğal dengesini olumsuz etkilemez mi? İstanbul Sarıyer İstinye Bayırı'nda yer alan yaklaşık 158,500 m2'lik araziye otel, apart otel yapılmasına izin verilmesinin gerekçesi nedir?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle;

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Emlak Konut GYO'nun satın aldığı "İstanbul Sarıyer İstinye Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi" ihalesini, 3.672 milyon TL ile en yüksek teklifi veren Tahincioğlu - Tahincioğlu Yapı İnşaat - Nida İnşaat İş Ortaklığı kazandı. Tahincioğlu, İstinye Bayırı'nda yer alan yaklaşık 158,500 m2'lik araziyi, az katlı yapılardan oluşan yeşile ve çevreye saygılı otel ve apart otel projesi ile değerlendirmeyi planlamaktayız açıklamasını yapmıştır.Emirgan Korusu'nun bitişiğinde bulunan 158 dönümlük araziye gökdelen ve AVM yapılacağı iddiası bölge sakinleri ve çevrecilerin tepkisini çekmişti. Büyükşehir Belediyesi ve Emlak Konut GYO yaptıkları açıklamada arazinin Emirgan Korusu'yla ilgisinin bulunmadığını ve en fazla 3 katlı binalar yapılabileceğini açıklamıştı.

Bu bağlamda;
1- İstanbul Sarıyer İstinye Bayırı'nda yer alan yaklaşık 158,500 m2'lik araziye otel, apart otel yapılması çevrenin doğal dengesini olumsuz etkilemez mi?
2- Emlak Konut GYO'nun satın aldığı "İstanbul Sarıyer İstinye Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi" ihaleye çıkılma nedeni nedir?
3- İstanbul Sarıyer İstinye Bayırı'nda yer alan yaklaşık 158,500 m2'lik araziye yapılacak tesisler nelerdir?
4- Çevreye saygılı otel yapılması İstanbul Sarıyer İstinye Bayırı doğasının korunması için yeterli midir?
5- Çevreye saygılı otelin özellikleri nelerdir?
6- Emlak Konut GYO'nun satın aldığı "İstanbul Sarıyer İstinye Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi" ihaleye çıkılmasından sağlanan kamu çıkarları nelerdir?
7- İstanbul Sarıyer'de binalaşma oranı % kaçtır?
8- İstanbul Sarıyerde kaç metrekare park ve yeşil alan bulunmaktadır?
9- İstanbul Sarıyer İstinye Bayırı'nda yer alan yaklaşık 158,500 m2'lik araziye otel, apart otel yapılmasına izin verilmesinin gerekçesi nedir?"

    Cumartesi, 14 Mart 2015 18:10

Bağlantılı Konular