Ağbaba: "Kadına karşı şiddet, baskı ve zulüm, nefret suçudur"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Veli Ağbaba, "8 Mart kadının özgürlük mücadelesinin adıdır. Bu mücadele bayrağı, hergün 1 kadının öldürüldüğü ülkemizde daha yükseklere çıkarılmalı. Kadına karşı şiddet için toplumsal seferberlik başlatılmalı ve kadına yönelen şiddet nefret suçu kabul edilmeli." dedi.

Mor bayraklar tüm kentlerimizde dalgalanmalı
Kadın cinayetleri ve kadına karşı şiddetin, baskının, sömürü ve işkencenin nefret suçu olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Ağbaba bu hafta konuyla ilgili bir kanun teklifini Meclis Başkanlığına sunacağını söyledi. Ağbaba, kamuoyuyla paylaştıkları "Mor Bayrak" projesini de hatırlattı.

Veli Ağbaba, "Toplumsal cinsiyet eşitliği kriterlerini yerine getirmiş belediyelerimize mor bayrak vermeye başlattık. Belediyelerimizi belli uluslararası kriterlere göre değerlendiriyoruz. Kreş, sığınma evi, danışma merkezi, kadın yönetici, kadın çalışan sayısına bakıyoruz. Bu kriterleri sağlamış belediyelerimize mor bayrak veriyoruz. Şuana kadar 9 belediyemiz belediye meclislerinde karar aldı. Amacımız 2019 yılında tüm belediyelerimizi mor bayraklı yapmak. Tüm kentlerimizde mor bayraklar dalgalanacak ve kadının özgürlük mücadelesi için daha fazla çalışacağız." dedi.

    Pazartesi, 09 Mart 2015 17:29

Bağlantılı Konular