Tanrıkulu: "Din görevlilerin özlük haklarında iyeleştirme yapılacak mıdır?"

Sezgin Tanrıkulu, Başbakana sordu: "Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından cami görevlilerine uygulanacak zorunlu değiştirme (rotasyon) uygulamasının amacı nedir? 20 yıllık Müezzin-Kayyımların görev aldıkları camilerde İmam-Hatiplik müktesep hakları verilmesi hususunda çalışma yapılmakta mıdır ya da yapılacak mıdır? Yapılmakta ise, çalışma hangi aşamadadır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

1- Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından cami görevlilerine uygulanacak zorunlu değiştirme (rotasyon) uygulamasının amacı nedir?
2- Cami görevlilerinin rotasyonu uygulamasına hangi gerekçeler geçilmek istenmektedir?
3- Cami görevlilerine uygulanacak olan rotasyon çalışması için ilgili sendikalardan görüş alınmış mıdır? Alınmış ise nedir?
4- Cami görevlilerinin rotasyonu uygulaması sonucu kaç din görevlisinin yeri değiştirilecektir?
5- Cami görevlilerinin rotasyonu uygulaması sonucu oluşacak mağduriyetler için önlemler alınmış mıdır?
6- İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlardan rotasyonun kaldırılması için çalışma yapılmakta mıdır ya da yapılacak mıdır? Yapılmakta ise, çalışma hangi aşamadadır?
7- 20 yıllık Müezzin-Kayyımların görev aldıkları camilerde İmam-Hatiplik  müktesep hakları verilmesi hususunda çalışma yapılmakta mıdır ya da yapılacak mıdır? Yapılmakta ise, çalışma hangi aşamadadır?
8- 2000-2015 yılları arasında Türkiye genelinde illere göre görev aldıkları camilerde İmam-Hatiplik müktesep haklarının verilmesini bekleyen Müezzin-Kayyım sayısı nedir?
9- Din görevlilerin özlük haklarında iyeleştirme yapılacak mıdır?
10- Ülke genelinde kaç camide imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrosu münhal bulunmaktadır? Münhal bulunan kadrolara ne zaman atama yapılacaktır?
11- Türkiye genelinde kaç camide hem kadro hem de görevli bulunmamaktadır?"

    Pazartesi, 09 Mart 2015 14:09

Bağlantılı Konular