"Türkiye genelinde borçtan dolayı haciz işlemi yürütülen özel hastane sayısı kaçtır?"

Sezgin Tanrıkulu, Başbakana sordu: "Ankara'da borçtan dolayı haciz işlemi yürütülen özel hastane hangisidir? Haciz kararının alınmasının gerekçesinin İki firma arasındaki alacak anlaşmazlığı yüzünden olduğu doğru mudur? Doğru ise, bu iki firma hangisidir ve alacak anlaşmazlığının içeriği nedir?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Ankara'da borçtan dolayı haciz işlemi yürütülen özel bir hastanede, doktor ve hasta yakınlarıyla haciz memurları arasında arbede yaşandığı ve tıbbi cihazlara el koymak isteyen haciz memurlarının, hayati tehlikesi bulunan hastaların yakınları tarafından hastaneden dışarı çıkarıldığı haberleri basına yansımıştır.

Bu bağlamda;
1- Ankara'da borçtan dolayı haciz işlemi yürütülen özel hastane hangisidir?
2- Doktor ve hasta yakınlarıyla haciz memurları arasında arbede yaşandığı ve haciz memurlarının cihazlara el koymak istediği doğru mudur?
3- Haciz kararının alınmasının gerekçesinin İki firma arasındaki alacak anlaşmazlığı yüzünden olduğu doğru mudur? Doğru ise, bu iki firma hangisidir ve alacak anlaşmazlığının içeriği nedir?
4- Haciz işlemi için gelen görevlilerin bir süre sonra bazılarının durumu ağır, yaklaşık 300 hastanın tedavi gördüğü hastanedeki tıbbi cihazları haczettiği, hastaların testlerinin yapıldığı laboratuvarı boşalttığı, aralarında yoğun bakım servisindeki solunum cihazlarının da bulunduğu ve hastalar için hayati öneme sahip bazı cihazlara da el koyduğu doğru mudur?
5- Doğru ise, aralarında durumu ağır yaklaşık 300 hastanın hayatının riske atılmasında sorumluluğu bulunanlar kimlerdir?
6- Haciz memurları, işlemden hastanenin haberdar edilmesine rağmen, gerekli önlemlerin alınmadığını, hastanenin boşaltılmadığını savunduğu, doktorların ise kendilerine haciz işlemine ilişkin bir bilgi gelmediğini öne sürdüğü doğru mudur?
7- 2002-2015 yılları arasında 6 Mart tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre borçtan dolayı haciz işlemi yürütülen özel hastane sayısı kaçtır?
8- Daha önce Sağlık Bakanı tarafından “Türkiye Sağlıkta Çağ Atladı” ifadesi kullanılmıştı. "Sağlıkta Çağ Atlayan" Türkiye'de bazılarının durumu ağır, yaklaşık 300 hastanın tedavi gördüğü bir özel hastanede tıbbi cihazların haczedilmesi, hastaların testlerinin yapıldığı laboratuvarın boşaltılması, aralarında yoğun bakım servisindeki solunum cihazlarının da bulunduğu ve hastalar için hayati öneme sahip bazı cihazlara da el konulması normal midir?"

    Salı, 10 Mart 2015 13:03

Bağlantılı Konular